Skano & Paguaj, shërbimi i ri inovativ në Raiffeisen ON Mobile - Business Magazine Albania

Skano & Paguaj, shërbimi i ri inovativ në Raiffeisen ON Mobile

Në kuadër të inovacionit të vazhdueshëm, Raiffeisen Bank ofron shërbimin më të ri inovativ Skano & Paguaj në Raiffeisen ON Mobile, me anë të të cilit klientët që janë përdorues të aplikacionit Raiffeisen ON kanë mundësi të kryejnë blerje në një numër të gjërë tregtarësh dhe dyqanesh brenda vendit.

Mënyra më e lehtë, e shpejtë dhe e sigurt duke skanuar një imazh QR te krijuar gjatë pagesës, për të kryer të gjitha blerjet vetëm në pak sekonda.

Ky shërbim lindi nga partneriteti me Symmetric një Fintech që në 2018, u zgjodh fitues i konkursit lokal Elevator Lab, organizuar nga Raiffeisen Bank me zgjidhjen e saj të pagesës Openpay (Peer-to-Business) që u mundëson klientëve me pakicë që të paguajnë menjëherë tregtarët, duke përdorur telefonat e tyre të smarphone.

Lexo: Mbyllet Elevator Lab, 3 fitues sigurojnë mbështetje

Përdorimi i këtij shërbimi aktualisht nuk ofrohet vetëm në dyqanet fizike, por edhe në dyqanet online nëpërmjet faqes së tyre ëebsite.

Disa përfitime thelbësore që ofron Scan and Pay (Skano dhe Paguaj) janë:

  • Shërbimi ofrohet falas për të gjithë klientët individë.
  • Transferimi i menjëhershëm dhe i sigurt i pagesës nga llogaria e klientit në llogarinë e tregtarit.
  • Komisione më të ulëta në krahasim me pagesat me kartë
  • Verifikimi i pagesës në kohë reale dhe raport analitik i transaksioneve
  • Multi funksional (ECR, E-Commerce, EFT POS, Mobile)
  • Mund të integrohet direkt ne pikat e shitjes te tregtarëve
  • Limite më të larta në përdorim

Si mund të kryhen blerjet me “Skano & Paguaj” nga Raiffeisen ON?

Në rastet e një dyqani fizik, klienti zgjedh produktet që dëshiron dhe paraqitet pranë arkës së dyqanit. Arkëtari regjistron produktet dhe në ekranin e arkës do të shfaqet kodi QR, për t’u skanuar nga Raiffeisen ON mobile. Klienti hap aplikacionin Raiffeisen ON dhe klikon mbi opsionin Skano & Paguaj për të skanuar kodin QR të shfaqur në ekranin e arkës. Detajet e faturës do të shfaqen në aplikacion dhe më pas klienti konfirmon pagesën. Në momentin që klienti konfirmon pagesën, mesazhi i pagesës së suksesshme shfaqet njëkohësisht në aplikacionin e klientit dhe në ekranin e arkës.

Në rastet e një dyqani online, klienti zgjedh produktet që dëshiron dhe i ruan ato në shport. Me pas zgjedh të paguaj produktet nëpërmjet Skano & Paguaj dhe në faqen e dyqanit do të shfaqet kodi QR për t’u skanuar nga Raiffeisen On mobile. Klienti hap aplikacionin Raiffeisen ON dhe klikon mbi opsionin Skano & Paguaj për të skanuar kodin QR dhe më pas për të konfirmuar pagesën. Mesazhi i pagesës së suksesshme shfaqet njëkohësisht në aplikacionin e klientit dhe në faqen e dyqanit.

Kjo është një mundësi fantastike edhe për vetë tregtarët dhe klientët. Ndërkohë ofrohen edhe mënyra të ndryshme të pagesës në cdo moment, pa pasur nevojë për përdorimin e kartës apo cash-it. Përfaqësuesit e kompanisë thonë se, “Jemi gjithmonë një hap përpara, sepse në një botë që shkon drejt digjitalizimit ne përcjellim inovacionin dhe sigurisht që japim alternativa të ndryshme financiare”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0