S'ka më 'ofertë' paguaj 1 merr 2. Netflix merr masa. - Business Magazine Albania

S’ka më ‘ofertë’ paguaj 1 merr 2. Netflix merr masa.

Plani i Netflix për të ndaluar përdoruesit të ndajnë fjalëkalimet e tyre me njëri-tjetrin ka filluar të marrë formë.
Gjigandi i transmetimit, i cili muajin e kaluar njoftoi se së shpejti do të fillojë prezantimin paraprak të strategjisë së tij, ka përditësuar disa detaje rreth asaj që përdoruesit mund të presin.
Pengesa kryesore që Netflix do të vendosë përpara përdoruesve të fjalëkalimeve është verifikimi i pajisjes kur telefonat, kompjuterët dhe pajisjet e transmetimit regjistrohen në një llogari që nuk është rrjeti kryesor i përdoruesit.

Kjo do të aktivizohet kur dikush hyn në llogarinë tuaj në një pajisje të re që nuk është e lidhur me familjen tuaj ose nëse llogaria juaj përdoret vazhdimisht jashtë shtëpisë tuaj.
lexo: “Surprizon” ekonomia amerikane. Vendet e punës rriten në nivele rekord pavarësisht ngadalësimit ekonomik
Netflix do t’i dërgojë një email mbajtësit të llogarisë kryesore me një kod verifikimi 4-shifror, të cilin ata do të kenë 15 minuta për ta futur përpara se të skadojë. Netflix thotë se përdor adresat IP, ID-të e pajisjeve dhe aktivitetin e llogarisë për të përcaktuar se cilat pajisje janë pjesë e së njëjtës familje. Gjithashtu ka thënë në të kaluarën se më shumë se 100 milionë familje përdorin një fjalëkalim të përbashkët.
Nëse kapeni duke ndarë një fjalëkalim, mos u shqetësoni se do të goditeni me një tarifë menjëherë. Netflix thotë se “nuk do t’ju tarifojë automatikisht nëse ndani llogarinë tuaj”.  Ndërsa një përfaqësues i kompanisë nuk iu përgjigj kërkesës së CNBC Make It për  të komentuar në lidhje me mënyrën se si përdoruesit mund të faturohen, përpjekjet e kompanisë për të goditur ndarjen e fjalëkalimeve.  cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0