“Surprizon” ekonomia amerikane. Vendet e punës rriten në nivele rekord pavarësisht ngadalësimit ekonomik - Business Magazine Albania

“Surprizon” ekonomia amerikane. Vendet e punës rriten në nivele rekord pavarësisht ngadalësimit ekonomik

Vendet e punës në SHBA u rritën papritur muajin e kaluar pasi papunësia ra në shkallën e saj më të ulët në më shumë se pesë dekada, treguan të premten të dhënat e qeverisë.

Të dhënat e fundit mund të rezultojnë shqetësuese për politikëbërësit, me Bankën Qendrore që kohët e fundit ka nisur fushatën e saj agresive për të zbutur inflacionin me shenjat se ekonomia më e madhe në botë po ngadalësohet.

Por, Shtetet e Bashkuara u surprizuan nga shtimi i 517,000 vendeve të reja të punës në janar, gati dyfishi i shifrës së dhjetorit, pas një ngadalësimi pesë-mujor të punësimit.

“Rritja e vendeve të punës ishte e përhapur, e udhëhequr nga përfitimet në shërbimet e mikpritjes, shërbimet profesionale dhe të biznesit dhe kujdesin shëndetësor,” shtoi raporti.

Lexo edhe: Ngadalësime në punësim, “djegia” e menaxherëve dhe tendenca të tjera që do të formojnë tregun e punës në 2023

Ndërkohë, rritja e pagave u ngadalësua lehtë, me të ardhurat mesatare për orë që u rritën me 0.3 për qind në 33.03 dollarë, shtoi raporti.

Kjo sugjeron se tregu i punës mbetet shumë i nxehtë për pëlqimin e politikëbërësve, me shifrën e punësimeve që shënon një rritje të mprehtë nga numri 260,000 i dhjetorit.

Rezerva Federale e ka vëzhguar nga afër tregun e punës, me kërkesën që tejkalon ofertën e punëtorëve në dispozicion dhe punëdhënësve të prirur për të mbajtur stafin që mund të kenë luftuar për të gjetur gjatë pandemisë.

Ndërsa papunësia zakonisht shihet të rritet me rritjen e normave të interesit dhe rritjen e kostove të huamarrjes, shkalla e papunësisë ka qëndruar në nivele historikisht të ulëta në muajt e fundit./ AFP

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0