Sipërmarrësit kinez shfaqin interes për të investuar në Kukës - Business Magazine Albania

Sipërmarrësit kinez shfaqin interes për të investuar në Kukës


Përfaqësues të kompanive kineze kanë shprehur interes për të investuar në disa sektorë të ekonomisë në qarkun e Kukësit.

Një grup biznesmenësh nga Kina, së bashku me përfaqësuesen e qeverisë kineze për grantet në Europë dhe Ballkan, zhvilluan një takim pune me Kryetarin e Bashkisë së Kukësit, Bashkim Shehu.

Kryetari Shehu gjatë takimit informoi se taksat për biznesin janë ulur në masën 30%, për bizneset që investojnë në fushën e turizmit malor taksat janë ulur me 50% dhe taksa e ndërtimit është ulur me 70%, duke krijuar kështu një klimë të përshtatshme për afrimin e investitorëve në Kukës dhe zhvillimin e zonës.

Interesi i biznesmenëve nga Kina për investim ishte i përqëndruar në fusha të ndryshme si bujqësi, bimë medicinale, turizëm, energji, minerale etj.

Burimi: ata.gov.al 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0