Sipërmarrësi dhuron maska për personelin mjeksor


Nuk mungojnë sipërmarrjet në mbështetje të situatës së koronavitusit. Pjesa më e madhe bizneseve kanë mbyllur aktivitetin e tyre që në fillim të muajit Mars. E tillë ëshë edhe “A Vizion”. Por, sipërmarrësi i saj Alban Kardashi, ka shfrytëzuar kohën e lirë dhe pajisjet e vlefshme për të dhënë ndihmën e tij. “Kjo nuk na ndalon që në këtë situatë kritike ekonomike e shoqërore të japim kontributin tonë si mundemi”, tha ai.

Studio “A Vizion” bëri të mundur prodhimin e një sasie maskash mbrojtëse plastike për fytyrën, të cilat iu dhuruan Spitalit Obstetrik Gjinekologjik “Mbretëresha Geraldinë”. Kjo nismë në fakt është pjesë e një lëvizje në të gjithë botën, ku persona që kanë pajisje si printera 3d apo CNC po ndihmojnë në realizimin e mjeteve mbrojtëse për mjekët që janë në vijën e parë të luftës.

Albani tregon se, “pasi u njohën me këtë nismë, një grup miqsh e dashamirësisë morën përsipër të paguajnë një pjesë të kostos së materialeve, për të shtuar kështu prodhimin e maskave”. Këto maska janë shumëpërdorimshme dhe mund të disifektohen me alkool.

Maskat që do të prodhohen këto ditë do t’u dhurohen spitaleve që kanë nevojë.

Ndërkohë, që në fillim të shfaqjes sv Covid 19 në Shqipëri, mjeku nga Shkodra ofroi mundësinë e printimit të pajisjeve për ndarjen e bombolave të oksigjenit, në mënyrë që një prej tyre të trajtojë 3-4 pacientë.

Lexo: Stomatologu shkodran ftesë publike kryeministrit: Kam printera 3D. Mund të ofroj 500 tuba shpërndarës për ventilatorët e frymëmarrjes

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0