Stomatologu shkodran ofron 500 tuba shpërndarës për ventilatorët e frymëmarrjes

Stomatologu shkodran ftesë publike kryeministrit: Kam printera 3D. Mund të ofroj 500 tuba shpërndarës për ventilatorët e frymëmarrjes


 

Mjeku stomatolog, Edison Shimaj, duke ndjekur situatën kritike që po kalon bota dhe Shqipëria, ka vënë re vështirësitë për gjetjen e ventilatorëve. Ai di ndërkohë rëndësinë e printerave 3D, në prodhimin e valvulave, një fakt i provuar tashmë në veri të Italisë javës së kaluar.

Shumë vende kanë gjetur një zgjidhje të mesme, duke vënë në punë një ventilator për më shumë se 1 person. Ata kanë krijuar një tub plastik, që bën shpërndarjen e ajrit në dy ose tre rrugë. Stomatologu nga Shkodra, tha për businessmag se, “mund të ofroj deri në 500 tuba shpërndarës, të cilët printohen në printera 3D”.

Ai thotë se nëse mëson çfarë aparati aspirimi disponon spitali dhe diametrin e tubave, ai mund të ofrojë ndihmën e tij, duke i krijuar këto tuba brenda 6-7 ditësh.

“Unë disponoj 5 printera dhe kam diku 6-7 litra rezinë gjendje. Kam parë nëpër internet shumë njerëz, që po prodhojnë valvula”, thotë Dr. Shimaj, për Business Mag.

Lexoni: Si po e ndryshon Coronavirusi industrinë e librit?!

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0