Stomatologu shkodran ftesë publike kryeministrit: Kam printera 3D. Mund të ofroj 500 tuba shpërndarës për ventilatorët e frymëmarrjes


 

Mjeku stomatolog, Edison Shimaj, duke ndjekur situatën kritike që po kalon bota dhe Shqipëria, ka vënë re vështirësitë për gjetjen e ventilatorëve. Ai di ndërkohë rëndësinë e printerave 3D, në prodhimin e valvulave, një fakt i provuar tashmë në veri të Italisë javës së kaluar.

Shumë vende kanë gjetur një zgjidhje të mesme, duke vënë në punë një ventilator për më shumë se 1 person. Ata kanë krijuar një tub plastik, që bën shpërndarjen e ajrit në dy ose tre rrugë. Stomatologu nga Shkodra, tha për businessmag se, “mund të ofroj deri në 500 tuba shpërndarës, të cilët printohen në printera 3D”.

Ai thotë se nëse mëson çfarë aparati aspirimi disponon spitali dhe diametrin e tubave, ai mund të ofrojë ndihmën e tij, duke i krijuar këto tuba brenda 6-7 ditësh.

“Unë disponoj 5 printera dhe kam diku 6-7 litra rezinë gjendje. Kam parë nëpër internet shumë njerëz, që po prodhojnë valvula”, thotë Dr. Shimaj, për Business Mag.

Lexoni: Si po e ndryshon Coronavirusi industrinë e librit?!

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale