Sipas raportit të Bankës Botërore, ky është vendi më i mirë për të bërë biznes

Sipas raportit të Bankës Botërore, ky është vendi më i mirë për të bërë biznes


Zelanda e Re renditet sipas Bankës Botërore, si vendi më i mirë në botë për të filluar dhe drejtuar një biznes për vitin 2018, duke lënë pas kështu Singaporin, Danimarkën dhe Hong Kongun.

Britania e Madhe ra në vendin e nëntë, ndërsa Norvegjia u ngjit në vendin e shtatë në një vit kur Banka Botërore tha se qeveritë kanë çuar përpara një numër rekord reformash ndaj rregulloreve të biznesit dhe rregullave tatimore për të mbështetur bizneset private.

Maqedonia, Emiratet e Bashkuara, Malajzia dhe Mauritius listohen si vendet më miqësore ndaj biznesit, në listën e në 20 vendeve nga Banka Botërore që renditen ndër më të lartat.

Presidenti i Grupit të Bankës Botërore Jim Yong Kim tha se sektori privat luajti një rol të rëndësishëm në “krijimin e rritjes së qëndrueshme ekonomike dhe reduktimit të varfërisë në të gjithë botën”.

“Rregullat e drejta, efikase dhe transparente, të cilat bëjnë promovimin e Të Bërit Biznes, janë themeli i një ekonomie të gjallë dhe mjedisit sipërmarrës”, tha ai. “Është e nevojshme për qeveritë të përshpejtojnë përpjekjet për të krijuar kushtet për sipërmarrjen private që të lulëzojë dhe komunitetet të përparojnë”.

Raporti thekson përpjekjet e vendeve në zhvillim për të zbatuar pagesat elektronike të taksave, proçedurat e shpejta për ngritjen e një biznesi dhe koston e ulët dhe lehtësinë e zgjidhjes së mosmarrëveshjeve. Pikërisht këto elementë e bëjnë Zelandën e Re, vendin më të mirë për të bërë biznes.

/TheGuardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0