Sipas profesionistëve të udhëtimit, kjo është dita më e mirë e javës për të rezervuar një hotel


Fillimi i verës do të thotë që pushimet nën rrezet e diellit janë zyrtarisht të hapura dhe të dhënat e rezervimit të hoteleve mund të nënkuptojnë që ju jeni në kërkim të pushimeve më të përballueshme. Pas analizimit të miliona çmimeve të hoteleve në të gjithë globin, turistët e udhëtimit të Hopper ndanë disa këshilla dhe truke për rezervimin e hoteleve që shpesh ju kursejnë disa të holla, përfshirë ditën më të mirë të javës për të rezervuar.

Lexoni: Si i organizojnë pushimet sipërmarrësit e rinj shqiptarë?

  1. Bëni check-in të Dielën

Mendoni mirë për datën e fillimit të pushimeve tuaja nëse doni të kurseni disa të holla. Në përgjithësi, Hopper zbuloi se e Diela është dita më pak e shtrenjtë e javës për të nisur qëndrimin tuaj në një hotel. Në fakt, nëse rezervoni që të nisni pushimet tuaja të dielën mund t’ju kursejë deri në 19% mbi normat e përgjithshme të dhomës, në krahasim me check-in në mesin e javës. Të dhënat e Hopper më tej zbuluan se e marta është shpesh dita më e shtrenjtë e javës veçanërisht në qytetet e populluara që përjetojnë një pjesë të lartë të trafikut të biznesit të ditëve të javës.

  1. Rezervoni hotelin 1-2 Javë më përpara në qytetet e mëdha

Numrat kanë rëndësi, sidomos kur bëhet fjalë për popullatën e destinacionit tuaj. Udhëtarët, të cilët u drejtohen qyteteve të mëdha për biznes si për shembull (Chicago, Boston dhe Neëw York City) duhet të rezervojnë hotelin 1-2 javë përpara qëndrimit të tyre për çmime optimale. Kjo për shkak se çmimet e hoteleve në këto qytete kanë tendencë të jenë më të lira në minutën e fundit.

Në qytetet më të vogla që kanë një përqendrim më të lartë të udhëtarëve turistë (mendoni St Petersburg, Orlando, dhe Phoenix) Hopper sugjeron që të rezervoni dhomën tuaj 2-3 muaj më parë. Akomodimi në pushimet e fundjavave të njohura si këto ofron norma më të mira 3 muaj përpara dhe çmimet shpesh ndryshojnë për ata që rezervojnë në minutën e fundit.

Lexoni: 4 startup-e inovative që po ndryshojnë mënyrën e udhëtimit

  1. Telefononi direkt hotelin për të siguruar çmime më të lira

Sigurisht, faqet e udhëtimit ju paralajmërojnë për kohën më të mirë në dispozicion për të rezervuar, megjithatë disa çmime hotelesh thjesht nuk janë në dispozicion online. Çmimet e hotelit mund të ndryshojnë po aq shpejt sa fluturimet, por ndryshe nga linjat ajrore të mëdha, udhëtarët mund të zgjedhin të telefonojnë hotelin direkt për të kursyer. Para prenotimit të qëndrimit tuaj në hotel, telefononi për të pyetur për çmimet e paketave, tarifat për anëtarët që të mund të siguroni opsionin më të volitshëm për dhomën.

burimi: realsimple

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale