Si të thuash në mënyrë profesionale se "je shumë i zënë me punë"? - Business Magazine Albania

Si të thuash në mënyrë profesionale se “je shumë i zënë me punë”?


“Hej, si po shkon projekti? Super. Vetëm diçka ka mbetur për t’ia shtuar listës…” “Edhe një gjë e vogël.” Përkthimi: një projekt domethënës që konsumon kohë të cilin duhet ta përmbushësh në kohë rekord (përveç të gjithë punëve që ke për të bërë), pa e kapërcyer afatin e kohës së dhënë ose pa kërkuar pagesë ekstra, sigurisht. “Ne duhet të shtojmë…” Përkthimi: “Ti duhet të.”

Ti mund të jesh njeriu më i mirë dhe i qetë në planet, por kur dikush mundohet të të japë punë ekstra kur tepër i ngarkuar je ndërkohë, ja disa mënyra se sit ë përgjigjeni radhës tjetër që përsëritet i njëjti skenar:

Nëse është supervizori ose menaxheri yt

Përgjigju me shkrim (ose duke thënë):

OK! Unë përfundimisht mund ta bëj këtë, por duhet të rishikoj diçka para se të proçedoj.

Pikërisht në këtë moment prioritetet e mia janë: [Listoji ato një nga një.]

Po kërkoni që kjo detyrë e re të jetë prioriteti im? Nëse është kështu, nuk ka asnjë problem me të, por kjo do të thotë se përderisa po shtyj ca gjëra poshtë në listën time të prioriteti, të gjitha detyrat e mia do të kryhen pak më vonë se çfarë u parashikua.

Mund të krijoj një skedul të përfundimit të çdo detyre, nëse mendoni se është e dobishme.

Falemdnerit!

Nëse është një koleg

Përgjigju duke shkruar (ose duke thënë):

Çkemi! Përfundimisht mund të të ndihmoj. Gjithsesi, tani jam duke punuar mbi një projekt tjetër që është prioritet kryesor për departamentin tim.

Kam një afat për këtë detyrë dhe vërtet duhet të qëndroj i/e fokusuar dhe të përparoj.

Do të të ndihmoj sapo të përfundoj këtë gjë. Falemdnerit për mirëkuptimin!

Nëse është një klient

Përgjigju duke shkruar (ose duke thënë):

Përshendetje! Falemnderit që shkruat (erdhët te ne sot).

Patjetër që mund t’ju ndihmoj me këtë gjë. Por fillimisht, le të flasim për çështjet e tjera që po punoj dhe të cilat lidhen me ju.

Tani për tani po punoj: [Listoji të gjitha një nga një.]

Nëse shtojmë edh një detyrë të re, më duhet t’ju faturoj edhe për [$$$] ekstra.

Gjithashtu edhe programi i përfundimit të këtyre detyrave do të na ndryshojë paksa. [Përshkruaj datat e reja, programin etj.]

A bini dakord me koston dhe skedulin e ri të punës?

Nëse po, [Më thoni / më shkruani për të më thënë].

Ki parasysh…

Përshtati këto skripte që ato t’i shkojnë më për shtat të folurës tënde natyrale apo stilit të shkrimit që ke, politikave të komunikimit të kompanisë ku punon dhe intensitetit të situatës. Por nëse dikush që është vërtet në krizë po të kërkon ndihmë, këto shprehje nuk janë të përshtatshme.

Mos harro gjithashtu se, kushdo që po bën një kërkesë “qesharake dhe të paarsyeshme”, mbase është po aq “i mbytur” dhe i stresuar sa ti. Përpiqu të mirëkuptosh.

Dhe pak rëndësëi ka se si zgjedhin kolegët të komunikojnë më ty (pa mirësjellje, të ftohtë, në mënyrë të çmendur) ti vazhdo të jesh profesionist dhe i sjellshëm kur përgjigjesh. Sepse ti je pro mbarëvajtjes së gjërave.

Ashtu siç ka thënë edhe poeti Avicebron një herë:

“Testi i sjelljeve të mira është të jesh i duruar me sjelljet e këqija.”

Kjo është pikërisht se si mund të shpjegohet kjo situatë stresuese: është testi i sjelljeve të tua të mira dhe profesionalizmit.

Ji i duruar. Tregohu i mirë. Fol me vetëbesim. Mund t’ia dalësh për mrekulli.

 

/Shkruar nga Alexandra Franzen, Publikuar në Mashable.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0