Si të qëndroni të shëndetshëm dhe produktivë gjatë festave?


Pushimet janë “thikë me dy presa”. Ato janë një periudhë dashurie, gëzimi dhe bujarie. Për të qëndruar produktivë, qëndroni të shëndetshëm dhe mbaroni vitin sa më fuqishëm që të jetë e mundur, duke e lënë pas stresin e jetës së përditshme. Për frymëzim, provoni këto këshilla:

Kontrolloni kohën e gjumit

Dita shkurtohet në periudhën e dimrit dhe ndoshta edhe rutina juaj e përditshme ndryshon. Ndryshimi i ritualeve tuaja ditore për shkak të ndryshimeve të orës, mund të çojë në zvogëlimin e produktivitetit tuaj. Mund të zvogëlojë energjinë dhe përqëndrimin. Për të stabilizuar këtë gjendje ju duhet të ekpsozoheni më shumë në natyrë, në rrezet e diellit. Kjo do t’i japë fuqi trurit tuaj. Programoni fluturimet në mënyrë që të mos keni nevojë të fluturoni ose të arrini në mes të natës, ose të rregulloni gradualisht orarin tuaj përpara se të dilni. Kontrolloni konsumimin e kafeinës në mënyrë që të reagoni mirë kur trupi juaj kërkon gjumë.

Planifikoni vaktet ditore

Kur jeni në shtëpi ju jeni të prirur të mendoni më shumë për ushqimin. Bëni mirë të vendosni një regjim në ushqyerjen tuaj, pasi kjo do t’ju ndihmojë të mos shtoni kile të tepërta dhe të ushqeheni në mënyrë të shëndetshme. Planifikimi i vakteve ditore dhe pushimeve ju lejon të shijoni trajtime, ndërsa ende qëndroni në shënjestër për ushqimin dhe marrjen e kalorive që ju nevojiten. Në përgjithësi, synoni për ushqime anti-inflamatore siç janë gjetur në dietën mesdhetare (p.sh., manaferrat, peshqit yndyror, specat, kërpudhat) dhe kufizoni sheqernat e rafinuara.

Lexo: 6 mënyra për të mbajtur punonjësit të angazhuar gjatë sezonit të festave

Merrni përsipër detyrat që ju takojnë

Nëse jeni me pushime, nuk është koha të qëndroni këmbë mbi këmbë duke i shijuar ato. Ju duhet të merrni përsipër përgjegjësitë tuaja dhe të shfrytëzoni të gjitha mundësitë për të shërbyer në familje. Bëni biseda me familjarët në lidhje me situatën tuaj, mendimet dhe nevojat tuaja përpara se të merrni më shumë gjëra në mënyrë që çështjet të mos shkrihen përpara një grupi më të madh. Caktoni detyra specifike për festat. Bëni tradita të reja që sjellin pozitivitet tek ju dhe personat e dashur.

Planifikojini mirë gjërat paraprakisht

Nëse dëshironi që këto ditë festash të jenë të paharruara, mos i lini gjërat për momentin e fundit. Planifikoni udhëtimin në momentin e caktuar. Blini dhuratat në kohë dhe mos u hallakatni shumë. Planifikimi i hershëm i gjërave shmang stresin që mund t’ju shkaktohet përgjatë këtyre ditëve.

Bashkëpunoni më shumë

Bashkëpunimi në punë do të thotë që ju keni burime të shumta për njohuri dhe ide të shkëlqyera dhe se mund të largoheni për pushime më të sigurtë. Do të thotë gjithashtu që keni dikë që ju ndihmon në situata të ndryshme me të cilat mund të përballeni.

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale