Si të qëndroni të motivuar ndërsa jeni në shkollë

Si të qëndroni të motivuar ndërsa jeni në shkollë


Shkolla është një nga kohët më të mira që të fitoni njohuri të rëndësishme për zhvillimin e karrierës suaj më vonë.  Duke shpenzuar maksimumin e kohës tuaj për të  marrë një arsim mund t’ju ndihmojë të bëheni një profesionist më i fortë dhe më i vendosur në të ardhmen.

Megjithëse shumë prej nesh, duke studiuar për një provë të madhe ose duke përfunduar një projekt që përcakton notën mund tëhumbasim fokusin.  Sipërmarrësi  Brian Tracy paraqet disa strategji për të qenë më produktiv gjatë kohës në shkollë.

Rregullimet e vogla të disa veseve si marrja e pushimeve të shkurtra, freskuese ose ndryshimi i vendndodhjes tuaj ndonjëherë, mund të ndihmojnë në rindërtimin e fokusit tuaj.

Mbajtja e një planifikuesi dhe shënimi se cilat detyra keni përfunduar janë gjithashtu mënyra të mira për të gjetur se çfarë duhet të bëhet në shkollë dhe në jetë.

Në mënyrë të ngjashme, nëse doni të fokusoheni në kryerjen e gjërave, gjithashtu mund të provoni të hiqni dorë nga gjërat që ju tërheqin vëmendjen.  Duke eliminuar joshjen nga kanalet e mediave sociale, faqeve të internetit dhe smartphone-t tuaj.

Së fundmi, mos kini frikë të kërkoni ndihmë. Arritja në një tutor ose ndërtimi i një grupi studimor për të hedhur poshtë pyetjet janë metoda për të përfituar sa më shumë nga edukimi juaj.

/Entrepreneur

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0