Si të qëndroni të motivuar ndërsa jeni në shkollë


Shkolla është një nga kohët më të mira që të fitoni njohuri të rëndësishme për zhvillimin e karrierës suaj më vonë.  Duke shpenzuar maksimumin e kohës tuaj për të  marrë një arsim mund t’ju ndihmojë të bëheni një profesionist më i fortë dhe më i vendosur në të ardhmen.

Megjithëse shumë prej nesh, duke studiuar për një provë të madhe ose duke përfunduar një projekt që përcakton notën mund tëhumbasim fokusin.  Sipërmarrësi  Brian Tracy paraqet disa strategji për të qenë më produktiv gjatë kohës në shkollë.

Rregullimet e vogla të disa veseve si marrja e pushimeve të shkurtra, freskuese ose ndryshimi i vendndodhjes tuaj ndonjëherë, mund të ndihmojnë në rindërtimin e fokusit tuaj.

Mbajtja e një planifikuesi dhe shënimi se cilat detyra keni përfunduar janë gjithashtu mënyra të mira për të gjetur se çfarë duhet të bëhet në shkollë dhe në jetë.

Në mënyrë të ngjashme, nëse doni të fokusoheni në kryerjen e gjërave, gjithashtu mund të provoni të hiqni dorë nga gjërat që ju tërheqin vëmendjen.  Duke eliminuar joshjen nga kanalet e mediave sociale, faqeve të internetit dhe smartphone-t tuaj.

Së fundmi, mos kini frikë të kërkoni ndihmë. Arritja në një tutor ose ndërtimi i një grupi studimor për të hedhur poshtë pyetjet janë metoda për të përfituar sa më shumë nga edukimi juaj.

/Entrepreneur

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale