Si të merrni më të mirën nga kritikat! - Business Magazine Albania

Si të merrni më të mirën nga kritikat!

 

Trajnerë të karrierës në portalin e famshëm The muse, japin këshillat e tyre se si të merrni më të mirën nga kritikat dhe të mos i merrni ato personale.

1. Përqafoni mundësinë.
Kur dikush ju jep reagime të vështira, nëse një projekt nuk pranohet me entuziazmin që prisnit, ose vlerësimi juaj nuk shkoi siç ishte planifikuar, duhet të shfrytëzoni rastin për t’u bërë kurioz dhe për ta parë situatën me një sy tjetër. Në fakt, ju duhet ta kërkoni këtë sa herë që mundeni. Kritikat, edhe ato me të cilat nuk jeni dakord janë vendi ku fillon rritja, zhvillimi dhe përparimet. Në vend që të merrni diçka personalisht, pyesni veten se çfarë mund të mësoni nga situata.-Antonio Neves.

2. Kujtojini vetes që nuk e keni figurën e plotë.
Jetët e njerëzve janë komplekse dhe shumë dimensionale, dhe me kërkesat gjithnjë në rritje për kohën dhe oraret tona, njerëzit shpesh janë duke garuar nga një gjë në tjetrën pa shumë kohë për të përpunuar emocionet që mund të përjetojnë. Pra, ai vështrimi i trullosur që dikush po ju jep në një takim mund të mos ketë asnjë lidhje me ju. Mendoni se sa shpesh ju ndodh edhe juve të takoheni me dikë kur jeni të hutuar nga një bisedë e pakëndshme me të dashurin tuaj ose një bisedë e bezdisshme me pronarin tuaj. -Lauren Laitin.

3. Pushoni për një moment.
Një nga thëniet e mia të preferuara është ‘Merri kritikat seriozisht, por jo personalisht’. Shpesh ne kemi një reagim të shpejtë, emocional ndaj reagimeve nga kolegët, dhe kjo e përkeqëson situatën. Unë do t’ju inkurajoja të ndaleni për një minutë dhe të mendoni nëse ka ndonjë gjë që mund të mësoni nga ato që thonë ata. Nëse ka, përdorni komentet në avantazhin tuaj. Nëse jo, mos e mendoni tjetër.-Neely Raffellini.

4. Zgjidhni për të dëgjuar komente ndryshe.
Riformuloni mënyrën se si merrni komentet nga të tjerët. Përqendrohuni në ndihmën e shefit, kolegut, familjes ose mikut tuaj. Zhvilloni një lëkurë të trashë duke parë gjithmonë pamjen më të madhe në çdo situatë të vështirë. Pyesni pa pushim: ‘Çfarë dua të mësoj nga kjo? Si mund ta përdor këtë kritikë për t’u bërë më të mirë dhe për të evoluar si person dhe profesionist?’. Asnjë gabim i vetëm nuk është vdekjeprurës. Nëse mund të mësoni të përpunoni reagimet ndryshe dhe të mësoni prej tyre, gjithmonë do të ktheheni më të fortë, më të mençur dhe më elastikë.-Yuri Kruman.

5. Planifikoni kohën në proces.
Marrja e gjërave personalisht është një përgjigje frike që ndodh kur i perceptoni situatat si kërcënuese për egon ose identitetin tuaj. Planifikoni ‘kohën në proces’, kohë që është e bllokuar për reflektim për t’ju ndihmuar të shmangni sjelljen reaktive dhe kurthe të mendimit si marrja e gjërave shumë seriozisht. Në momentin kur merrni reagime të ashpra, mund të thoni, ‘Unë e vlerësoj që dëgjoj shqetësimet tuaja. Do të doja të merrja pak kohë për të mbledhur mendimet e mia në mënyrë që të mund të përgjigjem.’ Pastaj, përdorni kohën tuaj të integruar të procesit për të qetësuar mendjen tuaj.-Melody Wilding.

6. Shpërqendroni veten.
Përpara se emocionet tuaja të dalin jashtë kontrollit, pyesni veten se çfarë vlere ka të ndjeheni në këtë mënyrë? A është kuptimplotë në terma afatgjatë? Pasi të keni marrë parasysh situatën dhe reagimin tuaj, shpërqendroni veten duke bërë diçka që ju e dini se ju bën të ndiheni mirë. Telefononi ose dërgoni mesazhe mikut tuaj më të mirë, shikoni një video qesharake në YouTube ose shkoni t’i blini vetes një kafe të ftohtë. Nëse mund të largoheni nga momenti dhe ta hiqni atë nga mendja, do të ndiheni më mirë dhe do të jeni në gjendje të vazhdoni me ditën tuaj.-Lynn Berger.

7. Mbani mend—Thjesht nuk ka të bëjë me ju.
Kuptoni që në shumicën e rasteve nuk ka të bëjë me ju. Njerëzit janë të zënë me menaxhimin e prioriteteve konkurruese dhe një fluks emailesh. Nëse keni marrë komente shqetësuese ose një email befasues që ju bën të dyshoni shumë për veten tuaj, planifikoni një email ose telefonatë vijuese. Gjeni një mënyrë për të marrë komente që do t’ju ndihmojë të rriteni, jo të tkurreni.-Evangelia Leclaire.

themuse

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0