Si të kurseni duke ecur?


 

Të ecurit është një formë e mirë për të humbur peshë. Përveç kësaj, për shumë njerëz, të ecurit ndikon në të ushqyerit shëndetshëm, një zgjidhje perfekte kjo për të mbajtur larg çdo sëmundje. Ndryshimet në stilin e jetesës sjellin ndryshime dhe në të ardhurat financiare.

BusinesssMag ju njeh me disa metoda të thjeshta që iu ndihmojnë të kurseni para duke ecur:

1. Nuk ka më palestër

Ju i njihni benefitet e të ecurit, por si do t’i ndihmonte kjo financat tuaja? Duke ecur mendoni se si mund të reduktoni shpenzimet tuaja nga anëtarësimi në palestër dhe kështu do të kurseni më shumë para. Këto kursime mund të fillojnë nga 10 deri në 100 dollarë në muaj.

2. Shmangni faturat e larta shëndetësore

Një nga benefitet e të ecurit është fakti se ky aktivitet i thjesht përmirëson shëndetin tuaj, zvogëlon rrezikun ndaj sëmundjeve dhe më tej. Nevojiten vetëm 30 minuta ecje në ditë për të patur një impakt pozitiv në organizëm. Në Amerikë, 3.8 trilionë dollarë shpenzohen për shërbimin shëndetësor çdo vit, prandaj të qenit i shëndetshëm ju ndihmon dhe të kurseni për faturat shëndetësore.

3. Më pak shpenzime për transport

Të jetosh në një qytet të madh ku transporti publik sundon kjo është një mënyrë tjetër për të kursyer para. Ju mund të kurseni deri në 20 dollarë duke ecur dhe nëse jeni vërtet vonë mund të merrni autobusin.

4. Më pak para të shpenzuara për karburant

Për ata të cilët zotërojnë një makinë dhe çdo ditë e përdorin atë për të shkuar në punë, ju sugjerojmë ti bëni vetes një favor duke ecur. Kështu ju nuk do të shpenzoni para për karburant. Çmimi mesatar për një litër karburant në Amerikë është mbi 2 dollarë dhe mesatarisht një makinë bën 40 km për 1 litër karburant. Pra për çdo distancë 40 km të bërë në këmbë ju kurseni 2 dollarë.

5. Harrojini tarifat e larta të parkimit

Parkimi është i limituar dhe hapësirat më të favorshme, të cilat janë të privatizuara, kushtojnë. Por duke pa parkuar diku më larg dhe duke ecur disa blloqe për në destinacionin tuaj, ju shpëtoni nga taska e lartë e parkimit poshtë ndërtesës ku ndodheni. Duke ecur ju kurseni deri në 15 dollarë në javë.

6. Shpenzoni më pak për ushqimet

Kur e ecura është “transporti” që ju përdorni për të bërë pazar, atëherë është më e lehtë të kurseni dhe për ushqimet. Nëse duhet të ecni shumë, sigurisht që ju do të bleni vetëm produktet që iu nevojiten. Plus që duke i mbajtur të gjitha vet ju bëni dhe një stërvitje të vogël për krahët dhe këmbët.

Duke kursyer ju njëkohësisht jeni dhe të shëndetshëm. Humbja e peshës, të ushqyerit shëndetshëm dhe kursimi i parave janë mjaftueshëm arsye për të ecur në këmbë. Prandaj të dashur lexues ecni sa më shumë.

/Money

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale