Si të gjeni qartësi në rrugën tuaj të karrierës dhe të arrini përmbushje në botën e sotme - Business Magazine Albania

Si të gjeni qartësi në rrugën tuaj të karrierës dhe të arrini përmbushje në botën e sotme

Karrierë

Peizazhi i karrierës pas mbylljes globale kërkon më shumë se mbijetesë, kërkon aftësi të reja për të arritur përmbushjen profesionale. Nuk është çudi që peizazhi i karrierës është transformuar në mënyrë të pakthyeshme nga mbyllja globale. Për shumë individë, kjo i detyroi të kthehen në industri të reja, të nxitur nga nevoja për të siguruar të ardhura, për të ruajtur kostot e shtuara të stilit të jetesës për të vazhduar financimin e strategjisë së planit financiar, në mënyrë që të mund të ketë liri financiare, ndërkohë që rritja fillestare është shpesh mënyra e mbijetesës së pastër, të paturit e qartësisë për rezultatet për karrierën, jetën dhe biznesin.

Ndani kohë për t’u qartësuar në rrugën tuaj.

Bëni pyetje si:

  1. Ku e shoh veten pas 1-2 vitesh në jetën time dhe në biznes/karrierë nëse gjithçka funksionoi në mënyrë perfekte siç ishte planifikuar?
  2. Si mund të shtoj vlerë tani?
  3. Çfarë do të bëja me kohën time nëse do të kisha të gjitha paratë e mundshme?
  4. Ku janë fushat për të cilat kam nevojë për qartësi?
  5. Kë njoh unë që mund të më ndihmojë të shkoj në anën tjetër të kësaj pengese?
  6. Kërkojuni njerëzve rekomandime për libra që do të jepnin njohuri që do të shkurtonin kohën për të kaluar në anën tjetër.
  7. Dhe së fundi: Kërkoni ndihmë te ChatGPT për të marrë qartësi në këtë çështje.

Ndërsa lundroni në këtë rrugë të re, një nga pengesat më të mëdha do të jetë të shmangni me çdo kusht tundimin për të marrë rrugën e rezistencës më të vogël. Mos harroni, pengesa është zakonisht mënyra për të kaluar. Rritja reale dhe ndryshimi i qëndrueshëm fillojnë me ripërqëndrimin në udhëtimin tuaj të zotërimit të vetvetes. Kjo nuk ka të bëjë vetëm me ngritjen e shkallëve të karrierës; ka të bëjë me të mësuarit se si t’u shërbeni klientëve dhe ekipit tuaj me mirënjohje, ndërkohë që gjeni mënyra të reja për t’i shtuar vlerë masive tregut.

Pasi të filloni të arrini momente të rëndësishme, si të fitoni 100,000 dollarë shtesë në vit ose të arrini 10 mijë dollarë në muaj të ardhura pasive, është koha për të reflektuar, jo vetëm për të festuar. Pyesni veten: Cilat aftësi më ndihmuan të arrij këtu? Si mund t’i shfrytëzoj ato më tej? Qëllimi nuk është vetëm arritja e rehatisë financiare, por përgatitja për karrierën afatgjatë dhe përmbushjen e jetës. Kjo fazë e zhvillimit të karrierës ka të bëjë më pak me përfitimin monetar dhe më shumë me tendencën për të çarat në themelin tuaj. 

Ndjekja e përmbushjes së karrierës është shumë shpesh një luftë shumë më e madhe nga sa prisnit, dhe jo shumë do t’ju thonë të vërtetën për të. Fillon me plotësimin e nevojave bazë, por evoluon në një kërkim për arritje domethënëse që pasqyrojnë vlerat dhe aspiratat më të thella. Ka të bëjë me njohjen e momenteve të duhura për të ecur përpara dhe kur duhet të rrotulloheni, duke përkulur muskujt tuaj të besimit duke ditur se çdo hap që hidhni është në përputhje me qëllimet tuaja më të gjera të jetës. Nëse jeni në këtë udhëkryq, mbani mend: Humbni vetëm kur hiqni dorë. Të shkosh prapa nuk është njësoj si të heqësh dorë. Dhe ndonjëherë një mrekulli zgjat pak më shumë sesa pritej. Kini besim se kjo stuhi do të kalojë dhe mos harroni të mësoni mësimet që supozohet të merrni nga kjo stinë. Ju duhet të vazhdoni të mësoni. Aftësitë që ju çuan këtu ku jeni sot mund të mos jenë të njëjtat që nevojiten për të ardhmen. Investoni në arsim, zgjidhni shkollimin zyrtar, kurset online dhe madje edhe vetëstudimin. Duke mbajtur marrëdhënie profesionale, mund të keni shumë mundësi që rrjedhin. Merrni pjesë në ngjarje të industrisë, bashkohuni me grupe profesionale dhe mos kini frikë të kontaktoni mentorët për këshilla dhe bashkëpunim, rrjetëzimi është ende pjesë e të mësuarit të një aftësie të re.

Ruajtja e një ekuilibri midis punës dhe jetës personale është thelbësore. Vendosni kufij për t’u siguruar që të keni kohë për relaksim dhe rritje personale. Të qenit i hapur ndaj ndryshimeve dhe i gatshëm për t’u përshtatur është një pjesë e madhe e lulëzimit në normalitetin e ri.

Ndërsa gjeni bazën tuaj dhe filloni të keni sukses, mendoni se si mund të kontribuoni në komunitetin ose industrinë tuaj, qoftë përmes mentorimit ose ndarjes së njohurive tuaja, pasi lundrimi në normalitetin e ri nuk ka të bëjë vetëm me mbijetesën, por edhe të lulëzimit, me një qasje dhe përkushtim proaktive.

Me mentalitetin dhe strategjitë e duhura, mund t’i ktheni sfidat në mundësi dhe të qëndroni të fokusuar dhe elastik. Mos harroni se rrugëtimi drejt suksesit profesional nuk është i lehtë, do të keni gjithmonë ngritje dhe ulje dhe duhet të përgatitemi me to me sy hapur. Përqafoni ndryshimet dhe mendoni se çfarë do t’ju mësojë ajo situatë dhe do ta gjeni veten duke lulëzuar në normalitetin e ri.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0