Si të bëhemi të suksesshëm në jetë?


Këtu janë 13 këshilla për sukses nga disa prej njerëzve më të suksesshëm dhe të njohur në botë:

1. Jeni ambicioz

Nga Michelangelo Buonarroti, Artisti i Madh i Renesancës: “Rreziku më i madh për shumicën prej nesh nuk qëndron në vendosjen e qëllimeve tona shumë të larta dhe dështimeve të vogla; por në vendosjen e qëllimeve shumë të ulëta, dhe arritjet tona të shënuara. ”

2. Gjeni se çfarë ju pëlqen të bëni dhe bëjeni

Nga Oprah Winfrey, personazh mediatikë: “E dini që jeni në rrugën e suksesit, atëherë kur ju do të punonit dhe nuk do të duhet t’ju paguajnë për të.”

3. Mësohuni se si të balanconi jetën

Nga Phil Knight, CEO të Nike Inc: “Nuk është një konflikt i pandryshueshëm mes punë në jetë dhe në biznes, një betejë e vazhdueshme në mes paqes dhe kaosit. Asnjëra nuk mund të zotërohen, por të dy anët mund të ndikohen. Se si ia dilni në lidhje me atë është çelësi i suksesit. ”

4. Mos keni frikë nga dështimet
Nga Henry Ford, Themelues i Motorëve Ford: “Dështimi është thjesht një mundësi për të filluar përsëri, këtë herë me më shumë zgjuarsi.”

5. Të keni një vendosmëri të palëkundur për të arritur sukses

Nga Colonel Sanders, Themeluesi i KFC: “Kam bërë një zgjidhje, që do të arrijë diçka nëse mundem. Dhe asnjë orë, as sasia e punës, as shuma e parave nuk do të më frenoj që të mos e jap më të mirën nga vetja. Dhe e kam bërë qysh atëherë, dhe përfitoj nga ajo. E di që po.”

6. Bëhu njëri i veprimeve

Nga Leonardo da Vinci, Gjeniu i Rilindjes: “Egzistojnë raste të pakta që njerëzit e arritur janë ulur dhe kanë pritur që gjërat të ndodhin vet. Ata janë ngritur dhe i kanë realizuar gjërat.”

7. Shmangë konfliktet

Nga Theodore Roosevelt, Presidenti i 26-të i Amerikës: “Përbërësi më i rëndësishëm i vetëm në formulën e suksesit është të dish se si të dialogosh me njerëzit.”

8. Mos ke frikë të shprehësh ide të reja

Nga Mark Twain, Autor i njohur: “Një person me një ide të re është një maniak derisa ideja të ketë sukses.”

9. Beso në kapacitetin tënd për të pasur sukses

Nga Walter Disney, Themelues i Walt Disney Company: “Nëse mundesh ta ëndërrosh, mundesh edhe ta bësh.”

10. Gjithmonë mbajë një qëndrim pozitiv mendor

Nga Thomas Jefferson, presidenti i 3 i Amerikës: “Asgjë nuk mund të ndaloj njeriun me qëndrim të drejtë mendorë nga arritja e qëllimit të tij; asgjë në këtë tokë nuk mund të ndihmojë njeriun me qëndrim të gabuar mendor.”

11. Mos lejoni që dekurajimi t’ju ndalojë se provuari

Nga Abraham Lincoln, presidenti i 16 i Amerikës: “Mos lejoni asnjë ndjenjë dekurajimi t’ju godas, dhe në fund do të jeni i sigurt për sukses.”

12. Je i gatshëm të punosh shumë

Nga Penny JC, Themelues i JC Penney Inc: “Derisa të jeni të gatshëm për të zhytur veten në punën tuaj përtej kapacitetit të njeriut mesatarë, ju nuk jeni të prerë për pozitat në krye”

13. Të jesh aq i guximshëm sa për të ndjekur intuitën tuaj

Nga Steve Jobs, Bashkë-themelues i Apple Inc: “Ke guximin për të ndjekur zemrën dhe intuitë tuaj. Ato disi tashmë e dinë atë që ju me të vërtetë dëshironi të bëni. Çdo gjë tjetër është dytësore. ”

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale