Si ta mësoni veten të jeni më të sigurtë?! - Business Magazine Albania

Si ta mësoni veten të jeni më të sigurtë?!

të sigurtë

Në thelb, vetëbesimi është një siguri se njohuritë tuaja janë të sakta, se aftësitë tuaja janë në lartësinë e detyrës dhe se ju mund të rriteni në çfarëdo sfide të veçantë që keni përpara. Ka shumë vlerë të kesh një nivel të duhur vetëbesimi në situatat me të cilat përballesh.

Ky artikull u drejtohet njerëzve që nuk kanë vetëbesim, qoftë në përgjithësi, qoftë në një fushë të caktuar. Nëse niveli juaj i besimit është i përshtatshëm për situatat në përgjithësi – ose më keq akoma, nëse keni tendencë të jeni tepër të sigurtë – nuk ju rekomandoj të përpiqeni ta bëni veten edhe më të sigurtë. Të paturit vetëbesim të tepërt është i rrezikshëm gjtihashtu, sepse mund ta vendosni veten në rrezik social, fizik ose financiar kur merrni përsipër diçka që njohuritë dhe aftësitë tuaja nuk mund ta përballojnë.

Në këtë artikull janë tre gjëra që mund të bëni për të ndihmuar veten të pranoni më shumë mundësi në të ardhmen. Të pranosh të bësh diçka nuk është njësoj si të ndihesh më i sigurtë për të, por sapo të marrësh një sfidë dhe të kesh sukses në të, kjo do të rrisë besimin tënd në të ardhmen.

Lexoni: Si mësova të them jo me vetëbesim?!

Analizoni pse thoni jo

Kur nuk keni vetëbesim kronik, reagimi juaj i menjëhershëm ndaj çdo mundësie është ta refuzoni atë. Kur dëgjoni ose lexoni për ndonjë mundësi të re, shpesh ose shmangni fare të mendoni për të, sepse kjo ju bën të shqetësuar, ose filloni të renditni të gjitha arsyet pse nuk jeni personi i duhur për punën në kokën tuaj.

Mos e pranoni vetëm këtë përgjigje. Kushtojini vëmendje asaj. Merrni kohë për të menduar në të vërtetë një mundësi të re. Kjo mund t’ju bëjë nervoz, por nuk është një arsye e mirë për të mos e menduar. Ky është hapi i parë për të thënë vërtet po për diçka që mund të jetë pikërisht në rrugën tuaj.

Sigurisht, kjo mund t’ju bëjë të gjeni të gjitha llojet e arsyeve për të refuzuar. Në vend që thjesht t’i recitoni ato në kokën tuaj dhe të vazhdoni përpara, merrni kohë për t’i shkruar ato dhe lini listën mënjanë për disa orë. Pas kësaj, kthehuni në listë dhe lexoni përsëri.

A janë vërtet të mira arsyet që keni dhënë?

Mënyra më e mirë për t’iu përgjigjur kësaj është të pretendosh që një mikut tënd i është ofruar mundësia që të është dhënë ty dhe ata të kanë thënë se do ta refuzojnë për arsyet që i ke dhënë vetes. Çfarë këshille do t’i jepnit mikut tuaj? Shpesh do të zbuloni se do të jeni më inkurajues për dikë tjetër sesa për veten tuaj. Nëse po, në vend të kësaj duhet të thoni po.

Konsideroni alternativa specifike

Shumë herë, kur refuzoni të merrni përsipër diçka, e bëni këtë sepse jeni të përqëndruar në kufizimet dhe perceptimet tuaja për aftësinë tuaj. Ju supozoni në një mënyrë abstrakte se dikush tjetër mund ta marrë këtë detyrë dhe ta bëjë më mirë.

Në vend të kësaj, fokusohuni në mënyrë specifike se kush mund të jetë ai person. Detyra duhet të kryhet dhe dikush do të përfundojë duke e bërë atë. Nëse nuk e bëni, kush do ta bëjë? A do të jetë me të vërtetë ai person më i kualifikuar se ju? Shanset janë që kur ta mendoni me kujdes, do të kuptoni se nuk do të jetë.

Shumë mundësi që janë vënë në rrugën tuaj janë atje sepse ato përshtaten brenda grupit tuaj të aftësive (ose mjaft afër që do të keni sukses me përpjekje). Kur thoni po më shpesh, i ofroni vetes mundësi për të pasur sukses në gjërat që janë brenda aftësive tuaja, por jashtë zonës suaj të rehatisë.

Përdorni alternativa trajnuese

Nëse në mënyrë legjitime jeni të shqetësuar se diçka është përtej aftësive tuaja, kjo nuk do të thotë se nuk duhet të përfshiheni fare. Në vend të kësaj, merrni parasysh t’i kërkoni një kolegu ose mentor të besuar që të punojë në diçka me ju, në mënyrë që të merrni një përvojë pune në një nivel përtej asaj që keni bërë në të kaluarën.

Kjo është e barabartë me mënyrën se si keni mësuar të ngisni një biçikletë. Ju nuk i keni parë njerëzit e tjerë duke hipur dhe dini si ta bëni vetë. Ju dhanë një cikël me rrota trajnimi dhe mësuat të hipni në një situatë ku nuk mund t’i bënit shumë dëm vetes dhe të tjerëve, por mund të zhvillonit aftësitë tuaja.

Lexoni: Si të thuash ‘Jo’ dhe prapë të pëlqehesh

Në mënyrë të ngjashme, një mënyrë e shkëlqyer për të fituar besim është të provoni gjëra të reja në një mjedis në të cilin keni ndihmë nga të tjerët që mund të mbështesin çdo dobësi që keni. Me siguri do të befasoheni se sa shumë mund të arrini.

/fc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0