Si mund të shpëtojë jetë realiteti virtual?

Si mund të shpëtojë jetë realiteti virtual?


Muajin e kaluar, në një ndërtesë qeveritare në Maryland, vura në kokë pajisje të realitetit virtual dhe pashë një paraqitje të shkurtër për të ardhmen e mjekësisë.

Isha duke vizituar Qendrën Kërkimore të Vaksinave, e vendosur në kampusin e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë (NIH), agjencia federale që drejton hulumtimin mjekësor publik në Shtetet e Bashkuara. Fondacioni ynë “Bill & Melinda Gates” ka punuar me NIH për vite me rradhë – kjo është një nga marrëdhëniet më të rëndësishme kërkimore që kemi – dhe ne mblidhemi së bashku herë pas here për të kontrolluar progresin tonë. Pas një mëngjesi takimesh, u takova në qendrën e vaksinave me drejtorin e institutit, Francis Collins dhe kolegun e tij Tony Fauci.

Lexoni: Bill Gates bëri këto parashikime në vitin 1999 dhe është e frikshme sesa i saktë ka qenë ai

Turneu ynë përfshiu një demonstrim shumë fantastik për mënyrën se si hulumtuesit po përdorin VR për të shqyrtuar pikat e dobëta të viruseve pasi synimi i tyre është krijimi i vaksinave apo medikamenteve të ndryshme. Kjo qasje mund të çojë në një vaksinë universale të gripit – në krahasim me shumëllojshmërinë sezonale të sotme – dhe shpresojmë që një ditë të krijohet dhe vaksinën kundra HIV.

Hidhini një sy videos më poshtë:

Ky model i realitetit virtual është vetëm një shembull i punës së NIH-së. Në Shtetet e Bashkuara, NIH ka luajtur një rol kyç në gjithçka nga ulja e normave të vdekjes nga sëmundjet e zemrës në një rënie dramatike në prishjen e dhëmbëve. Sot, Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, po na ndihmon të përgatitemi për epideminë e ardhshme, e cila mund të vriste dhjetëra milionë njerëz nëse nuk jemi gati për të.

Këtu janë disa nga sëmundjet e tjera me të cilat NIH po punon:

Lexoni: Siguri në drejtimin e makinës falë realitetit virtual

  • HIV / AIDS. Hulumtuesit e NIH ishin shumë të rëndësishëm në zhvillimin e ilaçeve anti-retrovirale, të cilat kanë shpëtuar jetën e 17 milionë njerëzve me HIV. Tani, siç e pashë në vizitën time në VRC, ata po udhëheqin botën në përpjekjet për të zhvilluar një vaksinë të HIV.
  • Kanceri. Hulumtimi i NIH ka çuar në mënyra të reja për të trajtuar kancerin duke mbështetur aftësinë e trupit për të luftuar sëmundjen, duke përfshirë qasjet që mbajnë tumorët nga shmangia e mbrojtjes së sistemit imunitar. Dhe kjo ishte një lojtar i madh në krijimin e vaksinave që parandalojnë HPV-në, një virus që mund të shkaktojë kancer të qafës së mitrës.
  • Ebola: Gjatë shpërthimit Ebola në 2014-16, shkencëtarët nga NIH dhe agjencitë e tjera punuan me sektorin privat për sprovat klinike të suksesshme të vaksinave të mundshme të Ebola-ës. Studimet më të fundit kanë treguar se vaksinat e tyre janë të sigurta dhe janë në gjendje të prodhojnë një përgjigje imunitare.
  • Zika: VRC po zhvillon disa vaksina për këtë virus të mushkonjave, i cili kohët e fundit ka infektuar më shumë se 1 milion njerëz në Brazil dhe dyshohet se shkakton lindjen e foshnjave me kokë dhe tru të vogël. Vaksina bazohet në vaksina efektive për virusin e Nilit Perëndimor, që lidhet me Zika.
  • Malaria: Vret më shumë se 700,000 njerëz në vit. Ndërsa ka pasur disa përparime në një vaksinë të malaries, ne ende nuk kemi atë që bllokon transmetimin e sëmundjes për një periudhë të gjatë. NIH është një nga agjencitë që mbështesin kërkimet premtuese në këtë fushë – dhe puna e saj plotëson bazat tona, kështu që është një partneritet i madh.
  • Plus pneumonia, hepatiti, tuberkulozi dhe shumë të tjera.

Për mua, aftësia e shkencës për të parandaluar dhe kuruar sëmundjen është magjike – dhe magjia fillon në vende si NIH. Duke avancuar kuptimin tonë të biologjisë, puna e tyre shtron themelet për inovacionin nga kompanitë private të medikamentëve dhe firmat bioteknologjike. (Një studim i botuar në Shkencë zbuloi se “rreth 10% e granteve të NIH gjenerojnë direkt patenta, por 30 % gjenerojnë artikuj që më pas citohen nga patentat.”) Pastaj këto risi sjellin vende të reja pune, industri të reja dhe rritje ekonomike. NIH financon shkencëtarët në çdo shtet dhe mbështet më shumë se 350,000 vende pune në mbarë vendin.

Është një investim fantastik që po përparon kufijtë e shkencës.

Lexoni: Google eksperimenton me një reklamë të re mes realitetit virtual

burimi: Linkedin/BillGates

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0