Si do të dukeshin logot e Tinder, Starbucks dhe Burger King në Mesjetë? - Business Magazine Albania

Si do të dukeshin logot e Tinder, Starbucks dhe Burger King në Mesjetë?

Seria e Ilya Stallone ‘markat mesjetare’ ofron një interpretim të mprehtë, shpesh gazmor, të disa prej markave më të famshme të ditëve të sotme. 

Logoja e Microsoft Windows ka ndryshuar shumë që kur u prezantua për herë të parë në 1985. Por, si do të dukej nëse do të ishte shpikur edhe më herët – le të themi, në vitet 1400? Një dritare me hark gotik me katër vija xhami me njolla, ndoshta? 

Logoja e riimagjinuar e Windows është pjesë e një serie logosh të stilit mesjetar nga ilustruesi rus Ilya Stallone, i cili filloi t’i publikonte në llogarinë e tij në Instagram në janar. Deri më sot, Stallone ka rimenduar 25 logo të famshme për t’i bërë ato të duken sikur të ishin krijuar në Mesjetë. Nga katër unazat e Audi-t, të cilat janë kthyer në rrota prej druri, te sirena ikonë e Starbucks dhe puma kërcyese e Puma-s, çdo logo mesjetare ofron një interpretim të zgjuar të disa prej markave më të famshme të ditëve të sotme. 

Ideja lindi për herë të parë kur Stallone vizitoi dy kështjella mesjetare në Bjellorusi. “Atmosfera e kësaj epoke më bëri përshtypje dhe pas udhëtimit vendosa të krijoj një seri markash mesjetare”, thotë ai. 

Lexoni: “Stop Z”, fushata e marketingut ukrainase për të hequr shkronjën Z ​​nga logot e botës

Çdo logo është ilustruar që të duket e thjeshtë dhe e vendosur në një sfond ngjyrë pana. Logoja e Burger King sheh dy mbretër të shtrydhur si bishtaja midis dy simite hamburgeri, vetë të mbuluar me një kurorë. Ndërkohë, logoja e flakës së Tinder paraqet një çift mbretëror në një përqafim të dashur. 

Disa logo janë edhe më komike, sepse ato përkthejnë një koncept të ditëve moderne në epokën mesjetare: në vend të valëve të Spotify, versioni i Stallone përmban një bori mesjetare dhe dy flaut që notojnë në një rreth të gjelbër. Dhe në vend të skicës së kamerës në logon e Instagram-it, versioni i tij është një pikturë e një burri që mban një jakë të hapur, i mbështetur në një kavalet. Disa logo madje vijnë me një shenjë fjalësh në fontin gotik të stilit të vjetër anglez. 

Tashmë të gjitha logot ekzistuese janë në dispozicion si NFTs. Po për logot e reja? Stallone thotë se nuk do të ndalet derisa të ketë trajtuar çdo markë në planet: “Kur të gjitha logot të jenë gati, ne mund të kthehemi lehtësisht në Mesjetë”. 

/FC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022 Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0