Si AI dhe printimi 3D po ndryshojnë mënyrën se si do rritet ushqimi - Business Magazine Albania

Si AI dhe printimi 3D po ndryshojnë mënyrën se si do rritet ushqimi

Si AI dhe printimi 3D po ndryshojnë mënyrën se si do rritet ushqimi

Shkencëtarët po përdorin skanimin me laser për të gjeneruar modele 3D të pjesëve të mbira të bimës së panxharit të sheqerit, duke bërë kështu një hap përpara në zhvillimin e përmirësimit të linjës së prodhimit të ndihmuar nga inteligjenca artificiale.

Seleksionimi modern i bimëve është një proces i bazuar në të dhëna, që përfshin algoritmet e të mësuarit makinerik dhe teknologjitë e avancuara të imazheve për të zgjedhur karakteristikat e dëshirueshme. “Fenotipizimi i bimëve” — shkenca e mbledhjes së informacionit dhe matjeve të sakta mbi bimët — ka parë përmirësime masive gjatë viteve të fundit.

Në të kaluarën, fenotipizimi mbështetej në matjet e kryera me përpikmëri nga njerëzit. Sot, fenotipizimi po bëhet gjithnjë e më i automatizuar, duke përdorur teknologji të avancuar sensorësh, shpesh të ndihmuar nga inteligjenca artificiale. Matjet mund të përfshijnë madhësinë, cilësinë e frutave, formën dhe madhësinë e gjetheve, dhe parametrat e tjerë të rritjes. Përveç përfitimeve të efikasitetit që sjell automatizimi, sensorët e ndihmuar nga kompjuteri shpesh mund të kapin informacion kompleks për një bimë që do të ishte shumë e vështirë për njerëzit ta mbledhin në një shkallë të gjerë.

Një demonstrim i përdorimit të teknologjive të reja në seleksionimin e bimëve vjen nga një kërkim i ri shkencor që kombinon skanimin me laser dhe printimin 3D për të krijuar një model të detajuar 3D të bimës së panxharit të sheqerit. Duke kaluar përtej informacionit gjenetik për të iniciuar më pas përmirësimin inteligjent të kulturave, modelet 3D të bimëve kapin karakteristikat thelbësore të pjesëve mbi tokë të bimës së panxharit të sheqerit dhe mund të përdoren për përmirësimin e kulturave të ndihmuara nga inteligjenca artificiale. Modelet e bimëve të panxharit të sheqerit janë të riprodhueshme dhe të përshtatshme për përdorim në terren. Të gjitha informacionet e kërkimit, të dhënat, metodologjia, si dhe skedarët e printimit 3D janë të disponueshme falas. Menaxhimi i kulturave po fiton mjete të nevojshme, dhe tani, të gjithë mund të printojnë bimën e tyre 3D të panxharit të sheqerit! (Kërkohet mirëmbajtje minimale.)

Lexo edhe: CEO i SoftBank: “AI që është 10,000 herë më inteligjent se njerëzit do të dalë pas 10 vitesh”

Një aspekt thelbësor në këtë botë të re të seleksionimit të bimëve të bazuar në sensorë është disponueshmëria e materialit referues të saktë.

Sensorët duhet të paraqiten me të dhëna mbi një “bimë standarde” që përfshin të gjitha karakteristikat përkatëse, duke përfshirë gjithashtu karakteristika më komplekse, 3-dimensionale, si këndi në të cilin janë të orientuara gjethet. Pasja e një “bime artificiale” si një referencë me përmasa reale është e preferuar për të patur të dhëna vetëm në kompjuter, ose një paraqitje të sheshtë, 2D. Një model aktual mund të përfshihet si referencë brenda një sere ose fushe testimi mes bimëve reale.

Modeli i ri i printuar në 3D i bimës së panxharit të sheqerit u krijua me këto aplikime në konsideratë dhe ka avantazhin që skedarët e printimit janë të disponueshëm për shkarkim dhe ripërdorim falas nga publiku. Kjo u lejon shkencëtarëve të tjerë (dhe çdo entuziasti të panxharit të sheqerit) të krijojnë një kopje të saktë të referencës së panxharit të sheqerit, duke bërë që kërkimet e kryera nga laboratore të ndryshme në pjesë të ndryshme të botës të jenë më të krahasueshme. Përballueshmëria e printimit 3D gjithashtu do të thotë se qasja mund të përshtatet në mjedise me burime të pakta natyrore, për shembull në vendet në zhvillim.

SchiTechDaily

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0