Shumëfishoni kohën tuaj dhe rrisni produktivitetin me strategjinë e shkëlqyer: 2 fjalë të Warren Buffett - Business Magazine Albania

Shumëfishoni kohën tuaj dhe rrisni produktivitetin me strategjinë e shkëlqyer: 2 fjalë të Warren Buffett

Warren Buffett

NGA KELLY MAIN

Shpesh dëgjojmë se nuk ka kohë të mjaftueshme gjatë ditës. Mund ta dëgjojmë sepse jemi ne ata që e themi.

Pavarësisht se kush jeni, ku jeni ose nga vini, koha është një gjë që të gjithë e përjetojnë. Ndërsa është  e ndryshme se sa kohë kemi në dispozicion, ndryshon edhe mënyra se si e përdorim atë.

Ka momente kur ndihemi sikur minutat dhe orët kanë ikur dhe ne duam (ose ndoshta kemi nevojë) për më shumë kohë. Qoftë kjo për pushime, për të përfunduar një projekt të madh, kohë për t’u çlodhur pas një dite stresuese ose më shumë kohë për të bërë gjërat që duam me ata që na interesojnë.

Ndërkohë, të gjithë njohim dikë që ka këtë aftësi për t’i bërë të gjitha në mënyrë magjike, sikur të ketë më shumë kohë se ne të tjerët. Dhe ndërsa shkenca mund të shpjegojë se si Elon Musk punon 120 orë në javë pa u “djegur”, ajo që shumë prej nesh dëshirojnë është të mos punojmë më shumë, por të punojmë në mënyrë më efikase në mënyrë që të kemi më shumë kohë.

Lajmi i mirë është se akti i krijimit të kohës – ose shumëzimit të kohës – është diçka që çdokush mund ta bëjë. Kjo është kur ju e dini se si.

Sekreti pas njerëzve më produktivë nuk është kafeina, aftësia për të funksionuar me pak ose aspak gjumë, apo edhe inteligjenca, disiplina apo motivimi. Ndërsa truket si “rregulli i dy sekondave” mund t’ju kursejnë dy orë, sekreti për të rritur produktivitetin në një mënyrë të qëndrueshme dhe sekreti i njerëzve më produktivë zbret në vetëm dy fjalë nga strategjia e investimeve me pesë fjalë të Warren Buffett:

“Shko gjatë.”

Strategjia e investimit është, natyrisht, e përqendruar rreth parasë – dhe përdorimit të parave për të fituar më shumë para. Por, mund të zbatohet gjithashtu për kohën dhe produktivitetin, duke ju mundësuar të përdorni kohën tuaj për t’ju dhënë në mënyrë efektive më shumë kohë.

Paradoksi i produktivitetit

Ajo që na nevojitet është të shfrytëzojmë më mirë kohën që kemi në mënyrë që të mund të bëjmë më shumë në mënyrë më efikase në më pak kohë. Megjithatë, paradoksi i produktivitetit është një kurth në të cilin është e lehtë të biesh – dhe e vështirë të dalësh.

Arsyeja është se ne shpesh përfundojmë në një cikël të të menduarit se produktiviteti do të thotë të bësh maksimumin në çdo moment të caktuar. Por, produktiviteti i vërtetë – dhe rruga për të shumëzuar kohën tuaj – ka të bëjë me bërjen e gjërave në të tashmen që maksimizojnë kohën tuaj në të ardhmen.

Pra, në vend që të punojnë për të arritur maksimumin tani, njerëzit më produktivë përqendrohen në atë që do të bëjë më së shumti në të ardhmen. Me fjalë të tjera, çfarë mund të bëni tani që do të çojë në arritjen e më shumë punëve në të ardhmen?

Lexo: Një psikoterapist rendit 5 pikat e forta mendore që ju nevojiten për të qenë të suksesshëm në çdo gjë

Iluzioni i produktivitetit ju kushton kohë

Në procesin e të menduarit se jemi produktivë sepse po bëjmë shumë, në fakt mund të humbim shumë kohë. Me fjalë të tjera, mund të jetë koha për të rimenduar produktivitetin tuaj dhe çfarë do të thotë të jesh vërtet produktiv, thotë Harvard Business Review.

Për shembull, një profesor kolegji tregoi historinë e një kompanie tregtare shërbimesh lavanderie, që nën menaxhimin e ri maksimizoi shpejt produktivitetin e shërbimit.

Kur merrni parasysh prioritetet tuaja, jepini përparësi të ardhmes. Produktiviteti nuk është akti për të bërë maksimumin në një moment, por për të bërë maksimumin për të ardhmen. Me fjalë të tjera, duke shkuar gjatë.

Shumëzoni kohën tuaj, duke ecur gjatë

Çdo vendim i marrë në të tashmen ndikon në të ardhmen. Por, se si (ose sa) ndikon dhe nëse ju kursen kohë në fund varet nga mënyra se si i trajtoni gjërat që duhet të bëni.

Duke u fokusuar në kryerjen e detyrave tani që ju kursejnë kohë më vonë, mund të lironi në mënyrë efektive shumë kohë.

Për shembull, le të themi se ekziston mundësia për t’u intervistuar ose në radio live ose nëpërmjet një podcast të regjistruar. Ndërsa të dyja mund të marrin rreth një orë nga koha juaj, ju përfitoni shumë më tepër nga podkasti, sepse ai vazhdon të funksionojë për ju shumë kohë pasi të keni përfunduar punën në të.

Mund të jetë gjithashtu aq e thjeshtë sa ofrimi i trajnimeve të shkëlqyera të punonjësve, në mënyrë që stafi juaj të mund të bëjë një punë të shkëlqyer me pak ose aspak ndihmë. Mund të nënkuptojë investimin në automatizim, në mënyrë që pas konfigurimit, gjërat të funksionojnë edhe kur nuk jeni, duke eliminuar përpjekjet e dyfishta ose duke u dhënë pjesëmarrësve të takimit informacionin që u nevojitet përpara takimit, në mënyrë që ata të mund të vijnë të përgatitur dhe të gatshëm për t’u zhytur menjëherë.

Koncepti i të ecurit gjatë me kohën tuaj mund të zbatohet në shumë fusha të biznesit dhe jetës. Duke vepruar kështu, ju mund të shumëfishoni kohën tuaj, produktivitetin tuaj, paratë tuaja dhe kënaqësinë tuaj të jetës dhe mbledhjen e orëve nga ajo përbëhet.

INC

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0