Shqiptari nga Kosova shpërblehet me 25.000 $ dhe punësohet nga Instagram


Ai tha se sapo hyri në kontakt me Instagram, synonte që të bëhej pjesë e kompanisë me besimin e plotë në mundësitë që të ofronte një punë e tillë.

Duke tentuar prej 10 muajsh të zbulonte një dobësi sigurie me të cilën mund të mbyllte llogari në Instagram, shqiptari nga Kosova Benjamin Gecaj mori një përgjigje të pazakontë nga rrjeti social kur e raportoi atë dobësi sigurie.

Sot ai është pjesë e rrjetit social të shtatë më të madh në botë, Instagram në pronësi të gjigandit Facebook.

Student në Shkenca Kompjuterike pranë Universitetit për Biznes dhe Teknologji, Benjamini u shpërblye me 25.000 $ nga rrjeti social popullor i fotografive.

“Vendosa ta lajmëroj këtë rast dhe nuk e mora këtë gjë aq serioze, thash me vete OK nuk kushton asgjë ta provoj. Nuk u bënë 2 javë të plota mora përgjigjen se më është pranuar bug-u dhe më thanë që do ta aprovojmë këtë dhe do të marrësh një shumë prej 25 mijë $ dhe unë u shokova,” u shpreh Benjamin.

“Tashmë ata më ofruan një vend pune, fillimisht do të punoj në Internship pra me pagesë prej Kosovës dhe detyra ime do të jetë mbledhja e statistikave për Ballkanin pra do të merrem me raporte të ndryshme, kërkesa për Verifikimin e Instagramit (Blue Badge) dhe nëse mund ta gëzojnë atë verifikim, personat në fjalë.”

Lidhur me planet për të ardhmen në punën e re apo më gjerë Benjamini tha:

“Tani në këto momente do të vazhdoj punën në Kosovë dhe më vonë mendoj që të vazhdoj punën jashtë vendit dhe të jem edhe shembull i mirë për të gjjthë shqiptarët anë e mbanë e shpresoj që do të kemi edhe të tjerë shqiptarë që do të arrijnë ende me shumë.”

Suksesi i Benjamin Gecaj është i rrallë në mesin e shqiptarëve. Ai është i vetmi shqiptar që ka arritur të zbulojë probleme sigurie të një profili të lartë e madje të punësohet në Instagram.

Burimi: pcworld.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale