Shqiptari nga Kosova shpërblehet me 25.000 $ dhe punësohet nga Instagram - Business Magazine Albania

Shqiptari nga Kosova shpërblehet me 25.000 $ dhe punësohet nga Instagram


Ai tha se sapo hyri në kontakt me Instagram, synonte që të bëhej pjesë e kompanisë me besimin e plotë në mundësitë që të ofronte një punë e tillë.

Duke tentuar prej 10 muajsh të zbulonte një dobësi sigurie me të cilën mund të mbyllte llogari në Instagram, shqiptari nga Kosova Benjamin Gecaj mori një përgjigje të pazakontë nga rrjeti social kur e raportoi atë dobësi sigurie.

Sot ai është pjesë e rrjetit social të shtatë më të madh në botë, Instagram në pronësi të gjigandit Facebook.

Student në Shkenca Kompjuterike pranë Universitetit për Biznes dhe Teknologji, Benjamini u shpërblye me 25.000 $ nga rrjeti social popullor i fotografive.

“Vendosa ta lajmëroj këtë rast dhe nuk e mora këtë gjë aq serioze, thash me vete OK nuk kushton asgjë ta provoj. Nuk u bënë 2 javë të plota mora përgjigjen se më është pranuar bug-u dhe më thanë që do ta aprovojmë këtë dhe do të marrësh një shumë prej 25 mijë $ dhe unë u shokova,” u shpreh Benjamin.

“Tashmë ata më ofruan një vend pune, fillimisht do të punoj në Internship pra me pagesë prej Kosovës dhe detyra ime do të jetë mbledhja e statistikave për Ballkanin pra do të merrem me raporte të ndryshme, kërkesa për Verifikimin e Instagramit (Blue Badge) dhe nëse mund ta gëzojnë atë verifikim, personat në fjalë.”

Lidhur me planet për të ardhmen në punën e re apo më gjerë Benjamini tha:

“Tani në këto momente do të vazhdoj punën në Kosovë dhe më vonë mendoj që të vazhdoj punën jashtë vendit dhe të jem edhe shembull i mirë për të gjjthë shqiptarët anë e mbanë e shpresoj që do të kemi edhe të tjerë shqiptarë që do të arrijnë ende me shumë.”

Suksesi i Benjamin Gecaj është i rrallë në mesin e shqiptarëve. Ai është i vetmi shqiptar që ka arritur të zbulojë probleme sigurie të një profili të lartë e madje të punësohet në Instagram.

Burimi: pcworld.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0