Shqiperia, paga me e ulet minimale - Business Magazine Albania

Shqiperia, paga me e ulet minimale


Rreth 2,2% e popullsise ne zonat urbane te vendit, gjate vitit 2012 jetojne ne varferi ektreme, ne pamundesi per te permbushur nevojat baze ushqimore.

Studimi me i fundit i Qendres shqiptare per Kerkime Ekonomike ka treguar se 29% e punesimit te pergjithshem eshte informale, dhe Shqiperia ka ende pagat minimale me te ultat ne Europe.

Eksperti i Organizates Boterore ne Gjeneve, Denid Vaugham Whitchead, tha se rritja e pages minimale eshte prioritet, edhe pse qeveria aktuale ka nje defiçit te madh, ky hap nuk duhet te shihet si pengese.

“Na duhen shifra te besueshme per te kuptuar situaten reale ne Shqiperi mbi pagen dhe punesimin. Rritja e pages minimale lidhet me konsumin e perditshem dhe kjo tregohet edhe ne shifra. Nje problem tjeter mbetet qe nje pjese e madhe deklaron pagen minimale e ne fakt paguan me shume. Paga minimale ne Shqiperi eshte me e ulta ne Europe, me e ulet se ne Bullgari apo Rumani, ndaj dhe eshte e nevojshme te kemi rritjen e saj, siç po ndodh ne shume vende. Paga minimale rritet duke pasur parasysh edhe varferine ekstreme te vendit. Çmimet rriten, ndersa pagat jo, ndaj ketu kerkohet qe te nderhyhet”, tha Denid Vaugham Whitchead.

Kriza ekonomike ka bere qe te thellohet edhe me tej hendeku mes te pasurve dhe te varferve, ose me sakte te varferit jane bere edhe me te varfer, ndersa te pasurit jane pasuruar edhe me shume.

“Kemi rritje te hendekut mes te pasurve dhe te varferve, kete e tregojne edhe statistikat. Gjate krizes, te pasurit jane pasuruar me shume, ndaj kerkohet nje politike e caktuar per te pasur nje shperndarje edhe me te drejte. Nese rritet paga minimale zvogelohet hendeku mes atyre qe jane ne maje dhe atyre qe jane ne fund. Ndaj, nje rol te rendesishem kane taksat” , tha Denid Vaugham Whitchead.

Ministri i Mireqenies Sociale dhe Shanseve te Barabarta, Erion Veliaj, deklaroi se vendosja e takses progresive synon pikerisht ngushtimin e ketij hendeku, dhe se aplikimi i saj çon realisht ne rritjen me 10% te pagave neto per mbi 90% te te punesuarve, te cilet marrin paga te ulta dhe te mesme.

 Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0