Shqipëria mes 20 vendeve që përballen me kolapsin e rënies së popullsisë

Shqipëria mes 20 vendeve që përballen me kolapsin e rënies së popullsisë


Ndërsa popullsia në botë pritet të vazhdojë të rritet për dekadat e ardhshme, shumë vende përballen me rënie serioze demografike. Këto vende kanë një nivel të ulët të lindjeve dhe nivele të larta të emigracionit, gjë që çon edhe në plakjen e popullsisë.

Sipas disa të dhënve zyrtare, Japonia është vendi  i cili po përballet me një rënie të lartë të demografisë, pasi numri i lindjeve është shumë i ulët. Bullgaria është një tjetër vend që po e vuan plakjen e popullsisë, për shkak të numrit të kufizuar të lindjeve. Kjo vjen si pasojë e kushteve të vështira arsimore dhe ekonomike të vendit. Progres në këtë drejtim pritet të bëjë SHBA-ja, e cila pritet të rigjenerojë popullsinë e plakur.

Lexo: 20 VENDET MË TË BUKURA PËR T’U VIZITUAR, SIPAS UDHËTARËVE

Këtu janë 20 vendet që pritet të kenë një trurrje të popullsisë midis viteve 2020 dhe 2050:

20. Italia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 60.5 në 54.4 milionë në vitin 2050, një rënie prej 10.1%.

19. Kuba: Popullsia parashikohet të bjerë nga 11.3 milionë në 10.2 milionë në vitin 2050, një rënie prej 10.3%.

18. Maqedonia e Veriut: Popullsia parashikohet të bjerë nga 2.1 milionë në 1.9 milionë në 2050, një rënie prej 10.9%.

17. Portugalia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 10.2 milionë ë në 9.1 milionë në 2050, një rënie prej 10.9%.

16. Gjeorgjia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 4.0 milionë në 3.5 milionë në 2050, një rënie prej 11.8%.

15. Polonia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 37.8 milionë në 33.3 milionë në 2050, një rënie prej 12.0%.

14. Hungaria: Popullsia parashikohet të bjerë nga 9.7 milionë në 8.5 milionë në 2050, një rënie prej 12.3%.

13. Estonia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 1.3 milionë në 1.2 milion në 2050, një rënie prej 12.7%.

12. Greqia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 10.4 milionë në 9.0 milionë në 2050, një rënie prej 13.4%.

11. Rumania: Popullsia parashikohet të bjerë nga 19.2 milionë në 16.3 milionë në 2050, një rënie prej 15.5%.

10. Shqipëria: Popullsia parashikohet të bjerë nga 2.9 milionë në 2.4 milionë në 2050, një rënie prej 15.8%.

9. Japoni: Popullsia parashikohet të bjerë nga 126.5 milionë në 105.8 milionë në 2050, një rënie prej 16.3%.

8. Republika e Moldavisë: Popullsia parashikohet të bjerë nga 4.0 milionë në 3.4 milionë në 2050, një rënie prej 16.7%.

7. Kroacia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 4.1 milionë në 3.4 milionë në 2050, një rënie prej 18.0%.

6. Bosnja dhe Hercegovina: Popullsia parashikohet të bjerë nga 3.3 milionë në 2.7 milionë në 2050, një rënie prej 18.2%.

5. Serbia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 8.7 milionë në 7.1 milionë në 2050, një rënie prej 18.9%.

4. Ukraina: Popullsia parashikohet të bjerë nga 43.7 milionë në 35.2 milionë në 2050, një rënie prej 19.5%.

 3. Letonia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 1.9 milionë në 1.5 milionë në 2050, një rënie prej 21.6%.

2. Lituania: Popullsia parashikohet të bjerë nga 2.7 milionë në 2.1 milionë në 2050, një rënie prej 22.1%.

1. Bullgaria: Popullsia parashikohet të bjerë nga 6.9 milionë në 5.4 milionë në 2050, një rënie prej 22.5%.

Business Insider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0