Shqipëria mes 20 vendeve që përballen me kolapsin e rënies së popullsisë

Shqipëria mes 20 vendeve që përballen me kolapsin e rënies së popullsisë


Ndërsa popullsia në botë pritet të vazhdojë të rritet për dekadat e ardhshme, shumë vende përballen me rënie serioze demografike. Këto vende kanë një nivel të ulët të lindjeve dhe nivele të larta të emigracionit, gjë që çon edhe në plakjen e popullsisë.

Sipas disa të dhënve zyrtare, Japonia është vendi  i cili po përballet me një rënie të lartë të demografisë, pasi numri i lindjeve është shumë i ulët. Bullgaria është një tjetër vend që po e vuan plakjen e popullsisë, për shkak të numrit të kufizuar të lindjeve. Kjo vjen si pasojë e kushteve të vështira arsimore dhe ekonomike të vendit. Progres në këtë drejtim pritet të bëjë SHBA-ja, e cila pritet të rigjenerojë popullsinë e plakur.

Lexo: 20 VENDET MË TË BUKURA PËR T’U VIZITUAR, SIPAS UDHËTARËVE

Këtu janë 20 vendet që pritet të kenë një trurrje të popullsisë midis viteve 2020 dhe 2050:

20. Italia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 60.5 në 54.4 milionë në vitin 2050, një rënie prej 10.1%.

19. Kuba: Popullsia parashikohet të bjerë nga 11.3 milionë në 10.2 milionë në vitin 2050, një rënie prej 10.3%.

18. Maqedonia e Veriut: Popullsia parashikohet të bjerë nga 2.1 milionë në 1.9 milionë në 2050, një rënie prej 10.9%.

17. Portugalia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 10.2 milionë ë në 9.1 milionë në 2050, një rënie prej 10.9%.

16. Gjeorgjia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 4.0 milionë në 3.5 milionë në 2050, një rënie prej 11.8%.

15. Polonia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 37.8 milionë në 33.3 milionë në 2050, një rënie prej 12.0%.

14. Hungaria: Popullsia parashikohet të bjerë nga 9.7 milionë në 8.5 milionë në 2050, një rënie prej 12.3%.

13. Estonia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 1.3 milionë në 1.2 milion në 2050, një rënie prej 12.7%.

12. Greqia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 10.4 milionë në 9.0 milionë në 2050, një rënie prej 13.4%.

11. Rumania: Popullsia parashikohet të bjerë nga 19.2 milionë në 16.3 milionë në 2050, një rënie prej 15.5%.

10. Shqipëria: Popullsia parashikohet të bjerë nga 2.9 milionë në 2.4 milionë në 2050, një rënie prej 15.8%.

9. Japoni: Popullsia parashikohet të bjerë nga 126.5 milionë në 105.8 milionë në 2050, një rënie prej 16.3%.

8. Republika e Moldavisë: Popullsia parashikohet të bjerë nga 4.0 milionë në 3.4 milionë në 2050, një rënie prej 16.7%.

7. Kroacia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 4.1 milionë në 3.4 milionë në 2050, një rënie prej 18.0%.

6. Bosnja dhe Hercegovina: Popullsia parashikohet të bjerë nga 3.3 milionë në 2.7 milionë në 2050, një rënie prej 18.2%.

5. Serbia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 8.7 milionë në 7.1 milionë në 2050, një rënie prej 18.9%.

4. Ukraina: Popullsia parashikohet të bjerë nga 43.7 milionë në 35.2 milionë në 2050, një rënie prej 19.5%.

 3. Letonia: Popullsia parashikohet të bjerë nga 1.9 milionë në 1.5 milionë në 2050, një rënie prej 21.6%.

2. Lituania: Popullsia parashikohet të bjerë nga 2.7 milionë në 2.1 milionë në 2050, një rënie prej 22.1%.

1. Bullgaria: Popullsia parashikohet të bjerë nga 6.9 milionë në 5.4 milionë në 2050, një rënie prej 22.5%.

Business Insider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0