Shqipëri-Kosovë, një bashkëpunim më i fortë ekonomik?!


Pas një takimi të gjatë, kryeministri i Shqipërisë dhe kryeministri i ri i Kosovës kanë dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp, duke theksuar një rritje të fortë të bashkëpunimit.

“Shqipëria dhe Kosova do të nisin një bashkëpunim të fuqishëm që nuk e kanë pasur asnjëherë”, tha kryeministri i Kosovës Albin Kurti.

Lexo: Bashkëpunimi ekonomik jo i kënaqshëm mes Shqipërisë dhe Kosovës

Krerët e dy qeverive bënë të ditur se kanë rënë dakord që të ngrihet një komitet ndërshtetëror me ministra dhe deputetë, i cili do të ketë në fokus analizimin e ecurisë së 77 marrëveshjeve të nënshkruara mes dy vendeve. Komiteti do të ketë për detyrë gjithashtu që shtojë edhe marrëveshje të tjera në mënyrë që të mundësohet një ritëm i ri në bashkëpunimin mes dy vendeve.

Ata pranuan që rezultatet e deritanishme të projekteve për bashkimin ekonomik nuk kanë qenë ato të pritshmet. Ndaj në fund të muajit mars do të zhvillohet mbledhja e përbashkët e qeverive në Shkodër.

Lexo: Mobiliteti, pararendës për punësimin në sektorin e arsimit Shqipëri-Kosovë

Për sa i përket minishengenit ballkanik, dy kryeministrat nuk kanë rënë dakord. Kurti tha se, në fokus të këtij takimi ishte makroshengeni shqiptar dhe më pas do të diskutohet për pjesëmarrjen ose jo të Kosovës në nismën për minishengenin ballkanik. Ndërkohë, kryeministri Edi Rama, tha se, “makroshengeni shqiptar është i lidhur ngushtësisht me shengenin rajonal”.

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/141718033588041/?t=425

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale