Shkencëtarët më në fund e dinë se çfarë e shkaktoi katastrofën më të madhe klimatike në histori  - Business Magazine Albania

Shkencëtarët më në fund e dinë se çfarë e shkaktoi katastrofën më të madhe klimatike në histori 

katastrofën klimatike

Shkencëtarët besojnë se më në fund kanë zbuluar shkaktarin e katastrofës më të madhe klimatike në botë. Katastrofa në fjalë ka ndodhur rreth 252 milionë vjet më parë. Në atë kohë, bota po kalonte një “periudhë të trazuar të ngrohjes së shpejtë globale”. 

Shumë më parë besonin se shkaku ishte një shpërthim vullkanik në Siberi. Megjithatë, provat e reja tregojnë se klima e botës tashmë po ndryshonte. Studiuesit publikuan një studim të ri në revistën “Nature”, i cili konfirmon se disa super-shpërthime në Australinë lindore mund të kishin ndihmuar në përshpejtimin e ndryshimeve klimatike ato miliona vjet më parë. 

Super shpërthimet mund të kenë shkaktuar katastrofën më të madhe klimatike në botë  

Studiuesit thonë se super-shpërthimet tronditën Australinë lindore midis 256 dhe 252 milionë vjet më parë. Këto super-shpërthime mund të kishin qenë një abetare e madhe për ndryshimin masiv të klimës që po kalonte bota në atë kohë.

Studiuesit besojnë se shpërthimet hodhën sasi masive gazrash dhe hiri në atmosferë. Emetimet e gazeve serrë kanë qenë gjithmonë shkaku kryesor i rritjes së temperaturave globale. Nivelet e gazit që do të kishin lëshuar këto shpërthime do të kishin luajtur lehtësisht një rol në katastrofën më të madhe klimatike në botë. 

Studiuesit thonë se përhapja e hirit të prodhuar është në përputhje me disa nga shpërthimet më të mëdha vullkanike që ne njohim. 

Lexoni: Temperaturat e larta në të dy polet po i tmerrojnë shkencëtarët

Dëshmi të shpërthimeve katastrofike në Australi 

Përveç kësaj, ata theksojnë se dëshmitë e shpërthimeve dhe burimi i tyre mund të gjenden në mbetjet e gërryera të vullkaneve të ruajtura në rajonin e New England të Uellsit të Ri Jugor. 

Më tej, siç vërejnë studiuesit, shtresat e hirit vullkanik me ngjyrë të hapur mund të gjenden të varrosura në shkëmbin sedimentar. Ata gjetën këto shtresa nëpër zona masive të Uellsit të Ri Jugor dhe madje edhe në Queensland. Megjithatë, edhe më intriguese është shkalla e super-shpërthimeve. Ka kuptim që ato do të kishin qenë të mëdha, veçanërisht nëse do të ndihmonin në shkaktimin e katastrofës më të madhe klimatike në botë. 

Autorët e studimit besojnë se vullkanet hodhën të paktën 150,000 km³ material në veri të Uellsit të Ri Jugor gjatë këtyre katër milionë viteve. Për krahasim, shpërthimi vdekjeprurës i malit Shën Helena në vitin 1980 ishte afërsisht 1 km³ shkëmb dhe material. Edhe shpërthimi i malit Vezuv në vitin ’79 pas Krishtit do të kishte qenë vetëm rreth 3-4 km³. 

Hulumtuesit e përfshirë në studim publikuan gjithashtu një artikull të detajuar duke zbërthyer gjetjet e tyre në The Conversation. Ju mund të lexoni drejtpërdrejt mendimet e tyre në lidhje me kërkimin. Në artikull ata ndajnë edhe më shumë informacion se si këto super-shpërthime luajtën një rol në shkaktimin e katastrofës më të madhe klimatike në botë deri më sot. 

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0