Shkenca tregon mënyrën se si stresi vret motivimin tuaj


Të arrish suksesin do të thotë të përqafosh motivimin tënd. Shkencëtarët nga Universiteti Emory thonë se inflamacioni kronik është një shqetësim i madh dhe se mund të ndërhyjë me përpjekjen tuaj për të vazhduar dhe për të eksploruar. Inflamacioni kronik shtrydh furnizimin e dopaminës së trurit tuaj.

Pse inflamacioni shuan dëshirën tuaj për të zbuluar dhe vepruar?

Autorët  Michael Treadway, Andrew Miller dhe Jessica Cooper, thonë se problemi ndërmjet inflamacionit dhe motivimit është në të vërtetë një mekanizëm mbrojtës i sofistikuar. “Kur trupi juaj është duke luftuar një infeksion ose duke shëruar një plagë, ai ka nevojë për një mekanizëm për të rikalibruar motivimin tuaj dhe për të bërë gjëra të tjera, në mënyrë që të mos përdorni shumë energjinë tuaj. Ka prova të forta që tregojnë se sistemi imunitar prish sistemin dopaminë për të ndihmuar trurin të kryejë këtë rikalibrim. Miller thotë se, nëse kjo teori është e drejtë, ekziston një mundësi e mirë për terapitë e reja që lidhen me depresionin dhe sjelljet e tjera të nxitura nga inflamacioni.

Por, duke e interpretuar gjerësisht studimin për vendin e punës, kuptohet se stresi fizik dhe mendor, shkaktojnë reagimin e inflamacionit në trup. Nëse jeni të mbingarkuar, rreziku i problemeve të inflamacionit tuaj është më i lartë. Kjo mund të shpjegojë, të paktën pjesërisht, se përse motivimi shpesh duket se ngrihet si përgjegjësi dhe përse disa liderë që duket se janë në një rrugë të shpejtë, papritmas e humbasin shkëndijën e tyre dhe ndalojnë të ndjekin mundësi të reja.

Lexo: Si ta largoni stresin e punës?

Ka një tjetër element kritik që Christopher Bergland thekson në artikullin e tij në lidhje me studimin për psikologjinë sot. Hulumtimet shtesë të Jeffrey Gassen, sugjerojnë se inflamacioni mund të ndërhyjë në aftësinë tuaj për të marrë vendime të mira për një kohë të gjatë. Ndërsa inflamacioni bëhet më keq, mund të bëheni më impulsivë në zgjedhjet tuaja. Kjo për shkak se kur trupi juaj has një kërcënim, shqetësimi më i madh bëhet si të adresoni atë që ju nevojitet në të tashmen e menjëhershme, jo atë që është javë, muaj apo vite. Nëse ju nuk keni marrë masa mbrojtëse ndaj stresit atëherë ju jeni mposhtur nga rutina.

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale