Shkenca tregon mënyrën se si stresi vret motivimin tuaj

Shkenca tregon mënyrën se si stresi vret motivimin tuaj


Të arrish suksesin do të thotë të përqafosh motivimin tënd. Shkencëtarët nga Universiteti Emory thonë se inflamacioni kronik është një shqetësim i madh dhe se mund të ndërhyjë me përpjekjen tuaj për të vazhduar dhe për të eksploruar. Inflamacioni kronik shtrydh furnizimin e dopaminës së trurit tuaj.

Pse inflamacioni shuan dëshirën tuaj për të zbuluar dhe vepruar?

Autorët  Michael Treadway, Andrew Miller dhe Jessica Cooper, thonë se problemi ndërmjet inflamacionit dhe motivimit është në të vërtetë një mekanizëm mbrojtës i sofistikuar. “Kur trupi juaj është duke luftuar një infeksion ose duke shëruar një plagë, ai ka nevojë për një mekanizëm për të rikalibruar motivimin tuaj dhe për të bërë gjëra të tjera, në mënyrë që të mos përdorni shumë energjinë tuaj. Ka prova të forta që tregojnë se sistemi imunitar prish sistemin dopaminë për të ndihmuar trurin të kryejë këtë rikalibrim. Miller thotë se, nëse kjo teori është e drejtë, ekziston një mundësi e mirë për terapitë e reja që lidhen me depresionin dhe sjelljet e tjera të nxitura nga inflamacioni.

Por, duke e interpretuar gjerësisht studimin për vendin e punës, kuptohet se stresi fizik dhe mendor, shkaktojnë reagimin e inflamacionit në trup. Nëse jeni të mbingarkuar, rreziku i problemeve të inflamacionit tuaj është më i lartë. Kjo mund të shpjegojë, të paktën pjesërisht, se përse motivimi shpesh duket se ngrihet si përgjegjësi dhe përse disa liderë që duket se janë në një rrugë të shpejtë, papritmas e humbasin shkëndijën e tyre dhe ndalojnë të ndjekin mundësi të reja.

Lexo: Si ta largoni stresin e punës?

Ka një tjetër element kritik që Christopher Bergland thekson në artikullin e tij në lidhje me studimin për psikologjinë sot. Hulumtimet shtesë të Jeffrey Gassen, sugjerojnë se inflamacioni mund të ndërhyjë në aftësinë tuaj për të marrë vendime të mira për një kohë të gjatë. Ndërsa inflamacioni bëhet më keq, mund të bëheni më impulsivë në zgjedhjet tuaja. Kjo për shkak se kur trupi juaj has një kërcënim, shqetësimi më i madh bëhet si të adresoni atë që ju nevojitet në të tashmen e menjëhershme, jo atë që është javë, muaj apo vite. Nëse ju nuk keni marrë masa mbrojtëse ndaj stresit atëherë ju jeni mposhtur nga rutina.

Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0