Shiba Inu trondit botën e “kriptove”, monedha e 15 me vlerën më të madhe. Çmimi i saj ‘kap qiellin’ pas postimit të Elon Musk - Business Magazine Albania

Shiba Inu trondit botën e “kriptove”, monedha e 15 me vlerën më të madhe. Çmimi i saj ‘kap qiellin’ pas postimit të Elon Musk

Shiba Inu

Bota e “kriptomonedhave” është duke pësuar një rritje të përgjithshme. Paraja digjitale, e ciëlsuar si e ardhmja po fiton një vëmendje të re, pas situatës së krizës energjetike që po zhvillohet në botë dhe ekonomistëve që paralajmërojnë se inflacioni i lartë mund të sjellë efekt mjaft negative në ekonomitë e qytetarëve.

Kjo valë rritje po kryesohet nga Bitcoin, i cili ka kapur vlerën e 57 miijë dolalrëve edhe pse Kina ndaloi përdorimin dhe minimin e saj.

Ndërkohë, kriptovalutat e tjera kryesore – përfshirë Ethereum, Cardano dhe XRP – kanë pësuar një ulje të lehtë 24 orët e fundit, ndersa e kunderta ka ndodhur per një monedhë që ka surprizuar botën e “kriptos”, pikerisht Shiba Inu.

Shiba tani është ngjitur në vendin e 15-të në listën e kriptomonedhës sipas vlerës së tregut duke kapur shifrën 11.85 miliardë dollarësh.

Kriptomonedha ka shpërthyer në tetor, duke u rritur gati 300% në muaj deri më tani.

Lexo edhe: Miliarderi i famshëm George Soros i bashkohet listës së investitorëve në Bitcoin 

Rritja u ndihmua javën e kaluar nga një postim nga CEO i Tesla Elon Musk, i cili postoi një fotografi të qenushit të tij, i cili ndodh të jetë një racë Shiba Inu.

Përveç postimit, nuk duket se ka shumë të dhëna të tjera që mbështesin ngjitjen e monedhës, e cila i bën jehonë rritjes së Dogecoin në fillim të vitit.

Dogecoin, i cili aktualisht është kriptovaluta e dhjetë më e madhe sipas vlerës të tregut, u rrit në një nivel të lartë të të gjitha kohërave prej gati 0.74 dollarë në maj, para se vrulli të ngecë dhe çmimi i monedhës të bjerë.

Burimi: Yahoo Finance 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0