Miliarderi i famshëm George Soros i bashkohet listës së investitorëve në Bitcoin  - Business Magazine Albania

Miliarderi i famshëm George Soros i bashkohet listës së investitorëve në Bitcoin 

George Soros

“Soros Fund Management”, kompania e menaxhimit të aseteve, e themeluar nga investitori miliarder dhe filantrop George Soros, ka zbuluar se zotëron kriptovalutën bitcoin.

Zyra e familjes zotëron “disa monedha … por jo shumë”, tha Dawn Fitzpatrick, CEO dhe shefi kryesor i investimeve në Soros Fund Management, në një intervistë për Bloomberg.

“Soros Fund Management”, i cili është i njohur për fitimet e mëdha nga investimet në monedhën tradicionale, nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të CNBC për koment kur u pyet se sa Bitcoin zotëron dhe kur i bleu ato.

“Unë nuk jam i sigurt se Bitcoin këtu shihet vetëm si një mbrojtje e inflacionit,” tha Fitzpatrick. “Unë mendoj se ka kaluar barierrat për të hyrë në rrjedhën kryesore.”

Fitzpatrick vazhdoi të shpjegojë se si kriptovalutat tani kanë një vlerë tregu prej më shumë se 2 trilionë dollarë, me mbi 200 milionë përdorues.

Çmimi i bitcoin, kriptomonedhës më të njohur në botë, është rritur 10% nga rreth 50,000 dollarë në mbi 55,000 dollarë nga dita në ditë.

Një javë më parë çmimi i bitcoin ishte rreth 43,000 dollarë, ndërsa në fillim të vitit një bitcoin mund të blihej për rreth 29,000 dollarë.

Rritja e fundit e Bitcoin vjen pavarësisht kërcënimit të vazhdueshëm të goditjeve rregullatore nga qeveritë në të gjithë botën dhe shqetësimeve në lidhje me emetimet e mëdha të karbonit në mjedis.

Frika rregullatore e SHBA është lehtësuar këtë javë pasi si Sekretarja e Thesarit Janet Yellen ashtu edhe Kryetari i SEC Gary Gensler thanë se nuk kanë në plan të vendosin kufizime në tregtimin e kriptomonedhës.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0