Shefja e FMN: Ekonomia globale ka hyrë në recesion për shkak të Covid-19

Shefja e FMN: Ekonomia globale ka hyrë në recesion për shkak të Covid-19


Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva tha, se ekonomia globale tani është në një recesion për shkak të Covid-19, por liderët botërorë përfundimisht duhet të kuptojnë se vetëm një përpjekje e koordinuar, do të jetë në gjendje të frenojë përhapjen e koronavirusit.

Lexo: Ministria e Shëndetësisë: Disa mënyra sesi të përballemi me stresin në këtë kohë pandemie

“Ne kemi deklaruar se bota tani është në recesion dhe se gjatësia dhe thellësia e këtij recesioni varen nga dy gjëra: Përmbajtja e virusit dhe një përgjigje efektive, e koordinuar ndaj krizës,” tha ajo për CNBC.

“Jam shumë e inkurajuar nga ajo që shoh tani. Unë shoh shumë mirëkuptim midis udhëheqësve global, që nëse ne nuk e godasim të gjithë bashkë, ne nuk do të jemi në gjendje të dalim prej saj, “shtoi ajo.

“Ne nuk duhet të shkojmë, me masa të vogla tani kur e dimë se është një krizë gjigande,” tha ajo disa minuta më vonë. “Ne kurrë nuk kemi parë që ekonomia botërore të qëndrojë e qetë. Tani ne bëjmë sikur është e qetë. Se si ne vazhdojmë ta rigjallërojmë atë është një temë tjetër e rëndësishme. ”

FMN ka ndërmarrë masa të jashtëzakonshme gjatë javëve të fundit për të ndihmuar në luftimin e Covd-19, dhe përpjekjet për të ndaluar përhapjen e tij në ekonomitë rreth e rrotull globit.

Më 16 mars, organi ndërkombëtar tha se “qëndron gati” për të përdorur ndihmën prej 1 trilion dollarësh, për të ndihmuar vendet në mbarë botën, që po luftojnë me ndikimin humanitar dhe ekonomik të koronavirusit.

Georgieva shkroi në atë kohë që një mbështetje e tillë mund të përdoret për të ndihmuar anëtarët e saj, veçanërisht vendet në zhvillim. Ky fond “mund të ndihmojnë vendet më të varfëra për të lehtësuar borxhet, të cilat do t’iu vijnë në ndihmë për burime njerëzore, për shpenzimet shëndetësore, për kontrollimin dhe zbutjen e tij.”

Komentet e saj erdhën kur një javë tjetër e dhunshme ndodhi në Wall Street, me S&P 500 shënoi një ulje gati 3% në tregti në New York. Të dy industritë S&P 500 dhe Dow janë rritur më shumë se 10% këtë javë, megjithatë, pasi Rezerva Federale u zhvendos për të pompuar para në ekonominë e Sh.B.A. përmes politikave historike lehtësuese dhe kredive me interes zero.

Lexo: Europoli: Kujdes nga mashtruesit në internet, ofrohen ilaçe të falsifikuara kundër Covid-19

Investitorët amerikanë gjetën gjithashtu lehtësim në lëvizjet e Kongresit drejt një pakete stimuluese masive prej 2 trilion dollarësh, që nëse sigurohej, do t’u siguronte miliona qytetarëve rënie të shpejta të parave midis dispozitave të tjera.

S&P 500 dhe Dow Jones kanë shënuar një rënie prej 25% nga nivelet e tyre më të larta të shënuara në shkurt.

Burimi: CNBC

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0