Shefi më i mirë në botë është në Indi: Ai u dha punonjësve të tij 1.260 makina dhe 400 apartamente - Business Magazine Albania

Shefi më i mirë në botë është në Indi: Ai u dha punonjësve të tij 1.260 makina dhe 400 apartamente


Shefat e mirë në fakt ekzistojnë! Savji Dholakia, pronar i kompanisë indiane të  diamantëve H.K. Exports, është i njohur jo vetëm për pagën miliardere të tij, por edhe për bujarinë e tij të jashtëzakonshme.

Kohët e fundit, kreu i një perandorie diamantesh u dha disa dhurata shumë bujare punonjësve të tij më të mirë, duke përfshirë bizhuteri, makina dhe madje edhe apartamente. Sigurisht, diçka e ngjashme është praktikuar nga shumë kompani, por duket se askush nuk e bën në atë shkallë si Savji. Ai u dha dhurata qindra njerëzve.

Dhe kjo nuk ishte një dukuri e kohëve të fundit. Rezulton se gjatë viteve të fundit, miliarderi u ka dhënë 400 apartamente dhe 1.260 makina të punësuarve të tij si dhurata – dhe ky është vetëm fillimi. Gjatë pesë viteve të ardhshme, kompania ka në plan për të siguruar strehim dhe makina për të gjithë ata që punojnë për të.

shefi-më-i-mirë-në-botë-është-në-indi-ai-u-dha-punonjësve-të-tij-1.260-makina-dhe-400-apartamente-businessmag

Kjo është pamja sesi ceremonia e çmimeve dukej. Ajo u zhvillua gjatë festivalit kombëtar hindu të Diwali. Punonjësit e Savji-së ndoshta do t’a mbajnë mend këtë ditë për shumë vite.

shefi-më-i-mirë-në-botë-është-në-indi-ai-u-dha-punonjësve-të-tij-1.260-makina-dhe-400-apartamente-businessmag

“Kjo është një nga fotografitë e mia të preferuara”, tha miliarderi. “Të gjithë ne në H.K. kemi punuar për një kohë të gjatë në mënyrë që të shohim të gjitha këto fytyra të qeshura. ”

 

burimi: brightside

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0