SHBA synon të formojë super ushtarë me teknologji të jashtëzakonshme deri më 2050


Ushtria amerikane beson se një gamë e re e teknologjive mund të jetë e disponueshme deri në vitin 2050, që do ta shndërronte në mënyrë efektive ushtarin mesatar në një super ushtar.

Raporti për Ushtarin Modern jep disa detaje sesi Departamenti amerikan i Mbrojtjes planifikon të formojë super ushtarin. Në raport dallohen katër teknologji specifike:

“Përmirësime të syrit, deri te pamja dhe vetëdija e situatës.”

Aktualisht ushtarët amerikanë përdorin syze të mëdha dhe të rënda për të parë natën. Një mundësi tjetër është zhvillimi i lenteve me të njëjtin funksion, ndoshta edhe me një zmadhim dixhital që përdor realitetin e shtuar për të projektuar të dhëna kritike të armiqve dhe pozicionit të tyre në fushën e betejës.

“Restaurimi dhe kontrolli i programuar i muskujve.”

Një kostum restaurues mund të rinovojë muskujt e lodhur, duke freskuar më shpejtë ushtarët e lodhur fizikisht.

Lexoni gjithashtu:

5 Teknologjitë më interesante që do të debutojnë vitin e ardhshëm

“Përmirësimi i auditorit për komunikim dhe mbrojtje. “

Dëgjimi është kritik në fushën e betejës dhe aktualisht ushtarët vendosin dëgjuese që ndalin zhurmën për të ekzaminuar pjesën tjetër të armëve. Mbrojtja e veshit është diçka komplekse dhe një pajisje shumë më e vogël dhe kompakte, do të ishte shumë e dobishme.

“Përmirësimi i drejtpërdrejtë nervor i trurit të njeriut për transferimin e të dhënave në mënyrë të dyanshme.”

Kjo do të ishte diçka revolucionare, pasi që do t’i lejonte ushtarët që menjëherë të ndajnë informacionin në të gjithë fushën e betejës, pa përdorimin e pajisjeve të komunikimit.

Msn

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale