SHBA masa kundër inflacionit, rritja më e madhe e normës së interesit që nga 1994 - Business Magazine Albania

SHBA masa kundër inflacionit, rritja më e madhe e normës së interesit që nga 1994

SHBA

Rezerva Federale amerikane intensifikoi përpjekjet e saj për të zbutur inflacionin e lartë duke rritur normën bazë të interesit me 0.75 %, rritja më e madhe e bërë nga ky institucion prej rreth tre dekadash.

Ky vendim u pasua me paralajmërimin për rritje të tjera të mëdha të normës së interesit që mund të rrisin rrezikun për një tjetër recesion.

Lëvizja që Rezerva Federale njoftoi pas takimit të saj të fundit mbi çështjen e politikave, do të rrisë normën standarde afatshkurtër, duke ndikuar në shumë kredi konsumatore dhe biznesi.

Lexo: Inflacion rekord në Europë. Pritet rritje më tej në Shqipëri

Banka Qendrore po forcon përpjekjet e saj për të shtrënguar kreditimin në kushtet kur inflacioni ka arritur nivelin më të lartë në katër dekada, prej 8.6%, duke ndikuar në shumë sektorë të ekonomisë dhe duke mos dhënë asnjë shenjë ngadalësimi.

VOA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0