Seth Godin: Këto 4 gjëra i bëjnë punonjësit të ndiejnë se puna e tyre është më e mira që kanë pasur ndonjëherë - Business Magazine Albania

Seth Godin: Këto 4 gjëra i bëjnë punonjësit të ndiejnë se puna e tyre është më e mira që kanë pasur ndonjëherë

Të gjithë ata që janë në krye duan të jenë shefa të shkëlqyer.

Problemi është se cilësitë e një shefi të mirë mund të jenë shumë të ndryshme nga ajo që punonjësit tuaj duan dhe kanë nevojë.

Kjo është arsyeja pse Seth Godin, autor i librit “The Song of Significance: A New Manifesto for Teams”, u kërkoi 10,000 njerëzve në 90 shtete të përshkruanin kushtet në punën më të mirë që kishin pasur ndonjëherë.

Këtu janë katër më të mirat:

  1. E habita veten me atë që mund të arrija
  2. Mund të punoja në mënyrë të pavarur
  3. Skuadra ndërtoi diçka të rëndësishme
  4. Njerëzit më trajtuan me respekt

“U befasova me atë që mund të arrija” dhe “punoja në mënyrë të pavarur” ishin në krye me 60 dhe 50 për qind të të anketuarve. Të gjithëve na pëlqen të ndihemi mirë me veten dhe të gjithë e vlerësojmë — edhe nëse punojmë për dikë tjetër — ndjenjën e përgjegjësisë dhe autoritetit.

Më befasues është fakti se “unë u pagova shumë” u përmend nga më pak se 20 për qind e të anketuarve. Është e qartë se paratë janë të rëndësishme, por edhe pse paga më e lartë është e rëndësishme, më e rëndësishme është që ne të ndihemi të kompensuar për punën që bëjmë.

Megjithatë, është e qartë se qëllimi, kuptimi dhe respekti kanë më shumë rëndësi.

Lexo: 3 Arsyet kryesore pse punonjësit e mirë largohen nga puna

Siç shkruan Godin:

Si do të dukej mjedisi i punës tuaj nëse do të mund ta përshkruanit sinqerisht punën tuaj? Po sikur të gjithë kolegët tuaj të ndiheshin njësoj? Imagjinoni të jeni një investitor, një klient, një pjesëmarrës në atë lloj organizate.

Po sikur të krijonim mjedisin e punës më të mirë që dikush ka pasur ndonjëherë? Po sikur të ndërtonim një organizatë që njerëzve do t’u mungonte vërtet nëse nuk do të ishte më?

Ju ndoshta keni parë hulumtimin e Gallup që tregon se njerëzit largohen nga shefat, jo nga kompanitë. Pasi pagesat dhe përfitimet janë të drejta — jo më të lartat në industri, thjesht të përshtatshme dhe të arsyeshme — mënyra se si i trajtoni njerëzit bën një ndryshim të madh.

Dëshironi të rrisni shanset për të mbajtur punonjësit tuaj më të mirë dhe për të punësuar supertalente? Rregulloni sistemet tuaja të pagave dhe bonuseve dhe më pas mendoni për një opsione afatgjata.

Një shembull: Një studim i më shumë se 400,000 njerëzve, i publikuar në Harvard Business Review zbuloi se kur punonjësit besojnë se promovimet menaxhohen në mënyrë efektive, normat e qarkullimit të punonjësve janë sa gjysma e kompanive të tjera në të njëjtën industri. Por, prisni, ka edhe më shumë: metrikat e produktivitetit, inovacionit dhe rritjes gjithashtu tejkalojnë konkurrencën.

Promovimi i njerëzve të duhur ka rëndësi, sepse ju tregon se vlerësoni integritetin dhe barazinë. Promovimi i njerëzve të duhur tregon se ju shpërbleni performancën dhe potencialin.

Fundi? Paratë kanë rëndësi — derisa nuk kanë.

Sepse nuk mund të blesh punonjës të mirë.

Por, ju patjetër mund t’i fitoni ato, duke u dhënë punonjësve tuaj përgjegjësinë, autoritetin dhe respektin që do t’i lejojë ata të befasojnë veten me atë që mund të arrijnë.

Dhe të fitojnë kënaqësinë që ndiejmë të gjithë kur arrijmë të bëhemi versione edhe më të mira të vetes.

JEFF HADEN,Inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0