Sentry triumfon në Albanian ICT Awards me Projektin e vitit të Sigurisë Kibernetike - Business Magazine Albania

Sentry triumfon në Albanian ICT Awards me Projektin e vitit të Sigurisë Kibernetike


Kompania Sentry nga Kosova shpallet fituese në një prej eventeve më prestigjioze me karakter rajonal të fushës së teknologjisë informative. Një nga themeluesit e Sentry L.L.C Drinor Selmanaj është një nga pioneret e sigurisë kibernetike ku përmes trajnimeve profesionale vite me radhë ka edukuar dhe sensibilizuar për nevojën e fortifikimit të sistemeve kompjuterike.

Pjesëmarrës në shumë konferenca ndërkombëtare, ligjërues në universitete vendore dhe rajonale me tema të ndryshme rreth sigurisë, ai gjithashtu ka këshilluar kompani, të cilat kanë qenë shënjestër të sulmeve kibernetike për të minimizuar rrjedhjen e informacionit dhe ka ndihmuar në implementimin e teknologjive më të fundit për mbrojtje kibernetike.

Duke parë nevojën e madhe dhe rrezikun që kanoset nga këto sulme së bashku me profesionistë të tjerë të fushës së sigurisë kanë themeluar kompaninë e lart përmendur.

Sentry L.L.C ofron ngritjen e nivelit të sigurisë së informacionit dhe mbron vazhdimësinë e operimit të biznesit duke ofruar mbrojtje pro-aktive, kjo kompani tashmë ka depërtuar në tregun rajonal duke ofruar shërbime profesionale për të minimizuar dhe parandaluar kërcënimet kibernetike.

Sentry UDS (Sentry – Unified Defense System) është një nga platformat më të avancuara modulare për identifikimin, parandalimin dhe raportimin e sulmeve kibernetike. Platforma është një pako e plotë e integruar dhe e përbërë nga teknologjitë dhe risitë më të fundit, që mundëson një implementim të lehtë, të shpejtë dhe efikas të një standardi kompleks të sigurisë kibernetike brenda një mjedisi biznesi.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0