Samsung shfaq evolucionin e SmartThings dhe prezanton përvojat e reja të pajisjeve në SDC22 - Business Magazine Albania

Samsung shfaq evolucionin e SmartThings dhe prezanton përvojat e reja të pajisjeve në SDC22

Samsung

Samsung Electronics zhvilloi Samsung Developer Conference (SDC) sot në San Francisko, duke bashkuar zhvilluesit, krijuesit dhe projektuesit për të eksploruar përvojat e pandërprera dhe të lidhura të mundësuara nga Samsung.

Gjatë eventit, Samsung tregoi më shumë për angazhimin e tij për të krijuar përvoja të thjeshtuara duke përfshirë vizionin e përditësuar të kompanisë për SmartThings ndërsa ajo evoluon nga një platformë lidhjeje në një mundësi për një stil jetese më të zgjuar. Nga integrimi më i thellë me Bixby te lidhja e qetë me pajisjet e përputhshme me Matter, SmartThings po krijon një botë më të pasur, më të hapur që fuqizon të gjithë përdoruesit të përmirësojnë lidhjet dhe jetën e tyre të përditshme.

“Në Samsung, ne vazhdimisht i zhvillojmë pajisjet, platformat dhe shërbimet tona për të qenë më të thjeshta dhe më të përshtatshme. Jam krenar që ndaj gjeneratën e ardhshme të punës sonë, si SmartThings, për të çuar më tej bashkëpunimin tonë me partnerët dhe zhvilluesit,” tha Jong-Hee (JH) Han, Zëvendës Kryetar, CEO dhe Shef i Divizionit Device eXperience (DX) në Samsung Electronics. “Ndërsa teknologjitë bëhen më komplekse, ne gjithmonë do të kërkojmë mënyra për ta bërë jetën më të lehtë, më të lidhur dhe më fleksibël, në mënyrë që konsumatorët tanë të mund të fokusohen në atë që ka më shumë rëndësi.”

Lidhja e platformave dhe pajisjeve me teknologjinë e qetë

Vizioni i Samsung për lidhjen pa probleme është frymëzuar nga filozofia e ‘Calm Technology’ (teknologjisë së qetë) – ku pajisjet punojnë së bashku, kështu që konsumatorët mund të kursejnë kohë në konfigurim dhe të hyjnë menjëherë në përvojë. Për të realizuar këtë vizion, Samsung rinovoi SmartThings dhe shërbimet dhe partneritetet e tij të lidhura, duke përfshirë Hub Everywhere të Samsung, duke zgjeruar aftësitë e tij në të gjithë shtëpinë inteligjente me të dhëna audio dhe vizuale, si dhe SmartThings Energy, SmartThings Pet dhe SmartThings Cooking. Samsung gjithashtu bashkëpunoi me Philips Hue për të integruar Philips Hue Sync direkt në pajisjet Galaxy në mënyrë që ndriçimi inteligjent i shtëpisë të mund të përputhet me muzikën.

Përvoja e qetë do të shtrihet përtej ekosistemit të Samsung përmes integrimit të SmartThings me Matter dhe anëtarësimit të Samsung në Home Connectivity Alliance. Google dhe Samsung kanë punuar së bashku për t’u mundësuar përdoruesve të gjejnë dhe lidhin pajisjet e tyre nëpër platforma duke ndërtuar veçorinë multi-admin në pajisjet Matter.

Bixby është integruar më thellë me SmartThings, një mjet për zhvilluesit për të krijuar përvoja më inteligjente të ndërfaqes së përdoruesit me zë. Si platforma përfaqësuese e asistentit zanor të Samsung, Bixby ka evoluar për t’u bërë zgjidhja e inteligjencës artificiale në pajisje, e aftë për të kontrolluar pajisjet individuale Galaxy, si dhe përvojën e ndërsjellë në të gjithë ekosistemin Samsung. Me ‘Bixby Home Studio’ e ri, zhvilluesit tani mund të krijojnë përvoja të diferencuara dhe të personalizuara për platformën SmartThings.

Lexo: Ekosistemi Samsung: A e dini se çfarë është ekosistemi i pajisjeve Galaxy?

Ndërsa shtëpia inteligjente po bëhet më e avancuar, Samsung po prezanton një paradigmë të re sigurie, duke u mundësuar pajisjeve Samsung të mbrojnë njëra-tjetrën. Samsung Knox Matrix[1] është një platformë private e bazuar në blockchain që i kthen pajisjet e përshtatshme Samsung në një mburojë për të mbrojtur të gjithë ekosistemin e pajisjeve të përdoruesve – nga pajisjet Galaxy te televizorët dhe pajisjet shtëpiake. Plus, përdoruesit mund të personalizojnë cilësimet e privatësisë personale me dashboard-n e ri të sigurisë dhe privatësisë, i cili skanon për dobësi, rekomandon përditësime sigurie dhe u jep përdoruesve opsione të menaxhimit të të dhënave për të ruajtur privatësinë dhe sigurinë si elemtët kryesorë.

Galaxy-a juaj, rruga juaj me One UI 5

Duke prezantuar One UI 5 të ri, Samsung ka fuqizuar përdoruesit që të personalizojnë me lehtësi pamjen e pajisjes së tyre, duke rritur produktivitetin dhe duke ofruar përvoja të mahnitshme nëpër pajisje dhe platforma. One UI 5 sjell modalitete dhe rutina të personalizuara, dhe një ekran të kyçjes dinamike që shfaq pamje të shumta në telefonin tuaj, Galaxy Watch dhe pajisje të tjera One UI 5. Me veçorinë e re Bixby Text Call, Bixby Voice do t’u përgjigjet telefonatave në emrin tuaj dhe do të ndajë mesazhet e shtypura me telefonuesin, duke folur me zë të lartë sikur të ishit përgjigjur. One UI 5 prezanton gjithashtu zgjidhje të reja shëndetësore ditore për të ndihmuar në gjurmimin e shëndetit dhe mirëqenies. Kjo përfshin Samsung Health SDK të privilegjuar, i cili u mundëson zhvilluesve të ndërtojnë aplikacione që përdorin sensorin BioActive në Galaxy Watch[2].

Investim dhe kërkim i orientuar nga e ardhmja

Samsung Research po shikon përtej horizontit të sotëm për të inovuar për një të nesërme më të mirë, plot risi dhe bashkëpunime. Samsung Research po e vë kodin e tij të manipulimit të krahut të robotit të disponueshëm në GitHub, duke u mundësuar akademikëve, studiuesve dhe zhvilluesve të shqyrtojnë idetë e reja në manipulimin robotik.

Ekipi i Samsung Research u frymëzua gjithashtu nga veçoritë e reja të mirëqenies që Samsung ka prezantuar, veçanërisht në Galaxy Watch5. Për të gjetur raste të reja që përdorin këto veçori, Samsung Research po punon me universitete dhe institucione të kujdesit shëndetësor që do të eksplorojnë fusha si shëndeti i zemrës, stresi, presioni i gjakut, shëndeti i mushkërive dhe neuroshkenca. Si rezultat, Samsung po ofron një SDK të plotë – Samsung Health Stack – i cili do të nisë kërkimet në fusha të rëndësishme shëndetësore dhe do të nxisë zhvillime të reja.

Samsung fton zhvilluesit, krijuesit, partnerët dhe më shumë që të bashkohen në angazhimin e saj për bashkëpunim të hapur dhe përvoja të pandërprera. Për më shumë informacion rreth Samsung Developer Conference (SDC) 2022, ju lutemi vizitoni [developer.samsung.com].

[1] Duke filluar që nga fundi i vitit 2023, Samsung Knox Matrix do të jetë fillimisht i disponueshëm në pajisjet e zgjedhura Samsung. Mbështetja për produktet e prodhuesve të tjerë do të vijojë më vonë.

[2] E disponueshme në seritë Galaxy Watch4 dhe Galaxy Watch5.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0