Samsung përmirëson Chromebook Plus me një kamera të dytë dhe një procesor të ri - Business Magazine Albania

Samsung përmirëson Chromebook Plus me një kamera të dytë dhe një procesor të ri


Chromebook po merr një përditësim të ri këtë muaj. Samsung lançoi gjeneratën e dytë të Chromebook Plus, i cili do të përfshijë disa përmirësime si një kamera të dytë dhe një procesor të ri.

Samsung Chromebook Plus (V2) nuk largohet shumë nga madhësia dhe stili i modelit origjinal që doli në fillim të vitit 2017. Pajisja mund të kalojë ende midis mënyrës së laptopit dhe tabletëve dhe vjen me një stilolaps të integruar.

Ndryshimi më i madh që do të shihni është procesori, i cili kalon nga një çip i bazuar në ARM në një Intel. Chromebook Plus filloi të përdorte një çip të bazuar në ARM për të ndihmuar në drejtimin e aplikacioneve Android gjatë ditëve të hershme të mbështetjes së Android në Chrome OS – madje përdorte një çip të zgjedhur në mënyrë specifike nga Google për këtë qëllim.

Procesori ARM ishte e vetmja veçori e vërtetë përcaktuese mes Chromebook Plus dhe Chromebook Pro, të cilat u njoftuan së bashku në fillim të vitit të kaluar.

Pro paraqiti një procesor pak më të fuqishëm të Intel Core, dhe ky model i ri Plus do të shfaqë gjithashtu një procesor Intel, por nga linja Celeron.

Çipi duhet të jetë më i shpejtë, edhe pse nuk mund të përdorë aplikacione për Android. Asnjë njoftim nuk është bërë nëse po vjen një model i avancuar Pro; ne nuk mund të themi se kemi të bëjmë me një përmirësim, nëse ky është ndryshimi i vetëm që vjen në Plus, pasi ndryshimi do të duhej të ishte diçka më e rëndësishme.

Një kamera e pasme me 13 megapiksel f/1.9 do të shtohet së bashku me frontin e përparmë me 1 megapiksel për video për të biseduar me familjen, miqtë ose klientët.

Ekziston një lexues i kartave microSD për hapësirë shtesë dhe dy porta USB-C me aftësi të shfaqjes së ekranit 4K. Ekrani prej 12.2 inç ka një ekran të plotë prej 1080p dhe kompjuteri do të jetë në gjendje të finksionojë për rreth tetë orë me një ngarkim të vetëm.

Chromebook Plus (V2) do të jetë në dispozicion për blerje në Best Buy duke filluar nga data 24 Qershor për 499.99 dollarë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0