Rruga drejt Suksesit po përshkohet nga mijëra shqiptarë


E premtja pasdite kishte një destinacion në një sallë përgatitur posaçërisht për eventin treditor. Mbi 2000 veta do të linin orët e fundit të punës, për t’u nisur tek Rruga drejt Suksesit. Ishin sipërmarrës dhe punonjës të tyre, profesionistë që duan të rriten në karrierë, të rinj që duan të hapin biznes, studentë e nxënës shkollash. Unë zgjodha që rrugëtimin ta bëj me Kristianin. Ai është në klasë të nëntë tashmë. Me çantën e shkollës në shpinë, takohem me të në qendër të Tiranës. “Mund ta kisha lënë orën e fundit. Kisha fiskulturë”, tha. Por, ne ia dolëm të mos i lëmë orët e të mos humbasim as nisjen e eventit.

Si Kristiani kishte dhjetëra nxënës shkolle, që më shumë se edhe ne të rriturit kanë nevojë për motivim, për disa rregulla jete bazë që mund t’i aplikojnë lehtësisht çdo ditë, e ta bëjnë jetën e tyre e të njëjrëzve përreth më të mirë.

Salla plot nuk përbëntë habi, as ditën e fundit kur dukej se ishin shtuar. Unë ndodhesha për herë të tretë aty, ndërsa për Kristianin ishte viti i dytë.

“Kur nxënësi është gati, mësuesi është aty”. Pjesëmarrësit e etur për të mësuar më shumë rreth mundësive të tyre për sukses, furnizuan Vasil Naçin me energjinë e nevojshme për të shkëlqyer për tre ditë rresht në skenë.

A e dini sa e rëndësishme është çfarë na thuhet? Kur ai ishte ende në shkollën 8 vjeçare, shoku i babait të tij e sfidon, duke i thënë që nëse do të dilte me të gjitha 10-a, do ta mbështeste të shkojë në shkollën “Skënderbej”, shkolla më e kërkuar atëherë. Kjo është një nxitje për trurin e adoleshentit. Por, fuqia ushqyese e trurit mendoj se ka lindur nga fjalët spontane të babait të tij, “ky po të dojë, del me të gjitha notat 10-a”. Besimi që na japin të tjerët, e mbi të gjitha vetëbesimi janë mes shtyllave më të rëndësishme të marrëdhënieve me njerëzit, të suksesit tonë. Sa herë na ka ndodhur të marrim një kompliment, e të mendojmë se shoku, miku apo familjari, nuk e ka seriozisht, madje ndoshta po na përqesh?! Po ne vetë si i flasim vetes? Çfarë fjalësh i themi?!

Në një komunitet ende në tranzicion ekonomik, me shumë probleme zhvillimi, vështirë të mund të flasim për një zhvillim shoqëror dhe qëndrim pozitiv injektues. Shumë prej nesh shmangin bisedat ankuese në kafene, për mungesën e rritjes së pagës, për faktin që këtu asgjë e mirë nuk po ndodh dhe diku jashtë është e ardhmja, e mira.

E nëse miqve e njerëze përreth u flasim në këtë mënyrë, shqetësimi është se po ia themi edhe vetës në të njëjtën kohë. Një prej pyetjeve që u shtruar në sallën e madhe në Expo City, ishte: të sillje në mendje 3 miqtë e tu. Unë i shkrova tre emrat, por kisha gabuar. Besoj edhe shumë miq të mi…

Ti kë do të rendisje…A e shkrove emrin tënd mes 3 miqve më të rëndësishëm?!

Fundja nëse nuk duam veten, si mund të duam të tjerët.

Lexo: Punë, disiplinë e këmbëngulje. Këshillat e sipërmarrësit Vasil Naçi për sukses  

Vetja, jeta e shëndetshme (stili i jetës, ushqimi, meditimi, yoga), qëndrimi pozitiv, rrugëtimi për të përmirësuar veten dhe të tjerët, ishin tema që mbajtën mbërthyer për tre ditë në fundjavë mbi 2000 persona të ardhur nga i gjithë rajoni.

Krahas takimit të miqve të vjetër, unë arrita të njoh e të krijoj miqësi të reja. Mes tyre njoha edhe Mimoza Thaqin, sipërmarrësja dhe folësja motivuese nga Maqedonia e Veriut. Ajo është pjesë e ekipit Rruga drejt Suksesit, ashtu si Eglent Bici, sipërmarrës në fushën imobiliare, me një kontribut të madh në rrjetet sociale për motivimin e të rinjve. I gjithë komoditeti dhe trajtimi i çdo pjesëmarrësi si lider është meritë e një pune organizative me ekipin Rruga drejt Suksesit.

Por, çfarë i bëri pjesëmarrësit dhe veçanërisht adoleshentët t’i mbarojnë të gjitha fletët e bardha në fund të librit, me shënime për rregulla që në shkollë pak i prekin, por jetike për mirëqenien?!

Për shumë pjesmarrës të pyetur aty, më e rëndësishme është se kush po flet. Po flet një sipërmarrës i suksesshëm, i përulur, një nxënës i etur për të mësuar më tej dhe një person që do ta ndajë njohurinë dhe mirënjohjen me të tjerë.

Një tjetër pyetje që të lind kur shikon një komunitet kaq të gjerë është se çfarë i bën bashkë sipërmarrës, punonjës, të rinj e të moshuar, studiues. Përgjigjia gjendet po aty. Ka shumë  ngjashmëri mes rregullave të menaxhimit të vetes dhe atyre të menaxhimit të një biznesi, ndaj mesazhet e ndara vlejnë si për individin edhe për kompaninë. Pra, sipërmarrje është të rrisësh e të përmirësosh veten, po aq sa edhe biznesin. Dhe nëse ke bërë të parën, mund të bësh edhe të dytën.

Arjeta Dhima, ventriloquistja e vetme në vend, themeluese dhe drejtuese e iACT, është aty për të mësuar sërish dhe për të ndjekur pikërisht progresin e fjalës, fjalimit të folësit motivues, pas punës së bërë pas skenës me folësin. Edhe mentorët kanë nevojë për mentorë, e mes njerëzve të tillë mentorimi është i ndërsjelltë.

Në një periudhë kur shumë të rinj duan të largohen jashtë vendit dhe nuk gjejnë shpresë në vendin e tyre, sjellja e shembujve të mirë, ndryshimi i këndvështrimit dhe qëndrimi pozitiv ndaj situatave bëhet më edhe më i rëndësishëm. Ndaj mediat sociale kanë “vluar” menjëherë pas përfundimit të eventit, me foto, falenderime e mesazhe mirënjohje.

Prej të djelës pasdite, Kristiani ka shtuar dozën e qëndrimit pozitiv, përkujdesjes për vëllain e tij dhe shokët dhe besoj edhe vlerësimin për veten.

Ja disa prej mesazheve të Rruga drejt Suksesit

Disa gjëra nuk mund të delegohen!

Fokusohu tek pikat e forta për t’i zhvilluar!

Fokusohu tek dobësitë për t’i përmirësuar!

Vetëdisiplinohu!

Ji krenar për punën tënde, për mendësinë tënde të rritjes!

Ki kujdes çfarë i thua vetes!

Nëse nuk gjen burimin e problemit dhe një sistem që të mos përsëritet, nuk ke dhënë zgjidhje!

Universi nuk të jep një sfidë pa të dhënë edhe një zgjidhje!

Duaje trupin tënd!

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale