Rrjedhjet “shqetësuese” të Nord Stream tregojnë rrezikun e emetimeve globale të metanit - Business Magazine Albania

Rrjedhjet “shqetësuese” të Nord Stream tregojnë rrezikun e emetimeve globale të metanit

Rrjedhjet “shqetësuese” të Nord Stream tregojnë rrezikun e emetimeve globale të metanit

Metani që ngroh planetin që derdhet në atmosferë nga tubacionet e dëmtuara Nord Stream ka vetëm një ndikim modest në ndryshimin e klimës, thonë shkencëtarët, por thekson ashpër rreziqet e emetimeve të gazeve serrë të shkaktuara nga karburantet fosile, shkruan AFP. Ndërsa nuk ishin në funksion, tubacionet ende përmbanin gaz, dhe autoritetet daneze thanë se tani ka të ngjarë të vazhdojnë të zbrazen, me rrjedhjet që pritet të vazhdojnë për të paktën një javë.
Me vetëm vlerësime të përafërta të disponueshme se sa gaz natyror mund të flluskojë nëpër Detin Baltik, shkencëtarët shprehën shqetësime për ndikimet klimatike dhe mjedisore,  por theksuan se sasitë e metanit të përfshirë ishin një pjesë e vogël e emetimeve globale.

“Është një shpërfytyrim i vërtetë, një krim mjedisor nëse do të ishte i qëllimshëm,” tha Jeffrey Kargel, shkencëtar i lartë në Institutin e Kërkimeve Planetare në Arizona, duke e quajtur rrjedhjen “shqetësuese”.

Por ai shtoi: “Edhe pse sasia e gazit të humbur nga tubacioni është padyshim e madhe, nuk është fatkeqësia klimatike që mund të mendohet.”

Çfarë gazi rrjedh?

Gazi natyror është i përbërë kryesisht nga metani.

Ky është rreth 28 herë më i fuqishëm se dioksidi i karbonit në një shkallë kohore shekullore edhe pse ai qëndron në atmosferë vetëm për rreth një dekadë, krahasuar me qindra ose mijëra vjet për C02.

Një pjesë e metanit të emetuar nga tubat do të oksidohet në ujë në C02, tha Grant Allen, profesor i fizikës atmosferike në Universitetin e Mançesterit.

“Por duke pasur parasysh se sa e dhunshme duket të jetë nxjerrja e gazit natyror, shumica e gazit do të arrijë në sipërfaqen e detit si metan,” tha ai.

Metani është përgjegjës për afërsisht 30 për qind të rritjes globale të temperaturave deri më sot, edhe pse është shumë më pak i bollshëm në atmosferë sesa CO2.

Sa e madhe është rrjedhja?

Kjo është temë pasigurish, megjithëse disa ekspertë dhe organizata janë përpjekur të llogarisin sasinë e mundshme të gazit në tubacione.

Një vlerësim është se kishte deri në 177 milionë metra kub gaz natyror ende në Nord Stream 2, tha Allen.

“Kjo nuk është një sasi e vogël gazi dhe përfaqëson një emetim të pamatur të gazeve serrë në atmosferë,” tha ai, duke shtuar se ishte i barabartë me gazin natyror të përdorur nga 124,000 shtëpi në Mbretërinë e Bashkuar në një vit.

Greenpeace ka përdorur shifra të ngjashme për të vlerësuar afërsisht se emetimet e rrjedhjeve mund të jenë ekuivalente me tetë muaj të emetimeve totale të gazeve serrë të Danimarkës.

Paul Balcombe, një lektor nderi në Departamentin e Inxhinierisë Kimike në Imperial College London, tha se vlerësimet për gazin në tuba variojnë nga rreth 150 deri në 300 milionë metra kub.

“Nuk ka gjasa që ata të publikojnë të gjithë përmbajtjen e tyre,” i tha ai Qendrës Mediatike Shkencore.

Por ai shtoi se nëse vetëm një nga tubat do të zbrazej ​​plotësisht, do të ishte rreth dyfishi i rrjedhjes më të keqe të metanit të regjistruar në Shtetet e Bashkuara, rrjedhja e Aliso Canyon në 2015.

“Do të kishte vërtet një ndikim shumë të madh mjedisor dhe klimatik, edhe nëse do të çlironte një pjesë të kësaj,” tha ai.

Lauri Myllyvirta nga Qendra për Kërkime mbi Energjinë dhe Ajrin e Pastër tha se ai ka llogaritur një rrjedhje të mundshme prej 180 deri në 270 kilotone nga dy tubacionet.

Kjo shifër është domethënëse, por, tha ai, është ndoshta vetëm 1.5 për qind e totalit të emetimeve vjetore të metanit nga operacionet e naftës dhe gazit në Rusi.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë vlerëson se kjo ishte rreth 18 milionë tonë në vitin 2021.

Si krahasohet me emetimet globale?

IEA ka dënuar sasinë e madhe të metanit që rrjedh nga operacionet e karburanteve fosile çdo vit duke vlerësuar se sasia e humbur vitin e kaluar globalisht ishte gjerësisht e ngjashme me të gjithë gazin e përdorur në sektorin e energjisë në Evropë.

Rrjedhja me siguri do të ketë një “efekt të fortë ngrohjeje të menjëhershme dhe do të shkaktojë cilësi të dobët të ajrit” Piers Forster, drejtor i Qendrës Ndërkombëtare për Klimën Priestley në Universitetin e Leeds.

Por në fund të fundit efekti i tij është i vogël në krahasim me rrjedhjet ditore nga rrjetet e gazit të mirëmbajtura keq në botë, të cilat shohin rreth 10 për qind të furnizimit global të gazit të humbur.

Ekspertët thanë se incidenti nënvizon më tej nevojën për të kaluar urgjentisht nga karburantet fosile ndotëse, si për të luftuar ndryshimet klimatike dhe për të garantuar sigurinë e energjisë.

Kriza energjetike e këtij viti e shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës tashmë ka “superngarkuar tranzicionin e energjisë së pastër”, tha Myllyvirta.

Kargel, i cili llogariti se rrjedhja e Nord Stream ishte afërsisht e barabartë me 2.5 orë globale emetimet, tha se ishte një kujtesë e nevojës urgjente për të ulur emetimet e serrave.

“Klima globale po ndryshon në mënyrë drastike, me ndikime të mëdha në rritjen e klimës ekstreme çdo vit, dekadë pas dekade,” tha ai.

msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0