Rritet bashkëpunimi Shqipëri – Kinë, biznesi kinez shfaq interes për vendin tonë - Business Magazine Albania

Rritet bashkëpunimi Shqipëri – Kinë, biznesi kinez shfaq interes për vendin tonë


Në vitin 2017 sipas Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, pritet të zhvillohet sesioni i 9-të i Komisionit të Përbashkët Shqipëri-Kinë “Për bashkëpunimin ekonomik”.  Në vitet e fundit, vihet re një interesim i biznesit kinez për vendin tonë.

Sipas të dhënave të regjistrit tregtar numri i ndërmarrjeve kineze apo të përbashkëta në Shqipëri është 115.  Nga viti 2012 deri më sot, rreth 100 delegacione biznesit dhe më shumë se 1000 biznesmenë kinezë kanë vizituar Shqipërinë.

Vizitat kanë qenë kryesisht për të parë mundësitë konkrete për investime, tregti, projekte apo mundësi të tjera për investime dhe bashkëpunim me Shqipërinë. Në fokus të tyre janë projektet në fushën e energjetikës, infrastrukturës, portet, minierat, në fushën e akuakulturës, ndërmarrjet e vogla dhe të mesme.

Bashkëpunimi ekonomik mes Kinës dhe Shqipërisë pritet të zgjerohet më shumë edhe në kuadër të projektit “Një Brez – një Rrugë”, pas interesit të Shqipërisë për t’u përfshirë në mënyrë aktive në këtë iniciativë.

Rruga e “Mëndafshit” e shekullit të 21 ka një pikënisje në Kinë dhe pritet që pika përfundimtare të jetë  Shqipëria (në Adriatik).

burimi: scan

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0