Rrëzohet helikopteri me të cilin po udhëtonte, vdes miliarderi dhe pronari i Le Figaro - Business Magazine Albania

Rrëzohet helikopteri me të cilin po udhëtonte, vdes miliarderi dhe pronari i Le Figaro

Olivier Dassault, deputeti francez dhe trashëgimtari miliarder i pasurisë së Dassault, vdiq të dielën pasi helikopteri me të cilin udhëtonte u rrëzuar në veri të Francës. 69-vjeçari, një ligjvënës i partisë republikane të qendrës së djathtë, humbi jetën teksa ishte duke shkuar në shtëpinë e tij të pushimit në Deauville në Normandi.

Dassault ishte djali i madh i industrialistit të ndjerë miliarder francez Serge Dassault, emri i të cilit Dassault Aviation, ndërton aeroplanët e luftës Rafale dhe zotëron gazetën Le Figaro. Dassault u konsiderua njeriu 361 më i pasur në botë së bashku me dy vëllezërit dhe motrën e tij, me një pasuri prej rreth 6 miliardë euro (7.15 miliardë dollarë) të trashëguar kryesisht nga babai i tij, sipas listës së pasur të Forbes 2020.

Ngushëllimet për të i shprehu edhe presidentin Macron në Twitter ku shkruan  “Olivier Dassault e donte Francën. Kapiten i industrisë, ligjvënës, zyrtar i zgjedhur lokal, komandant rezervë në forcën ajrore: gjatë jetës së tij, ai kurrë nuk pushoi së shërbyeri vendin tonë, për të vlerësuar pasuritë e tij. Vdekja e tij e papritur është një humbje e madhe. Mendime për familjen dhe të dashurit e tij ”.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0