Cili është rregulli më i rëndësishëm i rrjetëzimit? Në biznes...

Cili është rregulli më i rëndësishëm i rrjetëzimit?


Çdokush në biznes e di se rrjetëzimi i suksesshëm është i rëndësishëm për rritjen e biznesit. Arritja e objektivit tonë është shumë më e vështirë kur mungon komuniteti i duhur për të na mbështetur.

Rrjetëzimi: Cili është rregulli më i rëndësishëm?

Eksperti i rrjetëzimit Derek Coburn, themeluesi i komunitetit me faktor impakti të biznesit “CADRE” dhe autor i “Rrjetëzimi nuk po funksionon: Boll mblodhe kartëvizita dhe fillo të bësh lidhje të vërteta,” thekson rëndësinë e cilësisë së marrëdhënieve mbi sasinë.

Rrjetëzimi

“Niveli i suksesit tënd kur bie fjala për rrjetëzim dhe ndërtimin e marrëdhënieve lidhet drejtëpërdrejtë me aftësinë tënde për të ndërvepruar me të tjerët të cilët kanë një përqasje të njëjtë. Ti mund të duash që të kontribuosh, por ka për të qenë një humbje kohe nëse angazhohesh me ata të cilët fokusohen te vetja,” thotë Coburn.

Nuk është masa e përpjekjes ajo që ka rëndësi, por përpjekja vetë.

Vlera e rrjetit tënd lidhet me faktin se sa i pëlqyeshëm je si person.

  •  A je dikush që të tjerët do kishin kënaqësinë ta ndihmonin? A je dikush kur gjendesh me “shpatulla pas murit”, ata do të bënin ç’të mundeshin për të të shpëtuar?
  • A shihesh si dikë që do ta bënte atë për të tjerët?

Me pak fjalë, a perceptohesh në komunitetin e rrjetëzimit si një qënie e ndershme njerëzore?

Ky është rregulli më i rëndësishëm i suksesit për rrjetëzim, dhe për jetën në përgjithësi. Si do t’u përgjigjeshin të tjerët këtyre pyetjeve rreth teje? Çfarë epitetesh do të përdornin për të të përshkruar ty?

Përgjigjiet ndaj këtyre pyetjeve do të përcaktojnë se si rrjeti juaj do të shfaqet aty kur të kesh nevojë për ta.

 

/Shkruar nga Marissa Levin dhe publikuar nga Inc.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0