Ritualet e fundjavës së 6 CEO-ve - Business Magazine Albania

Ritualet e fundjavës së 6 CEO-ve


Nuk ka rëndësi se kë pyesni – fundjava nuk është kurrë aq e gjatë sa duhet.

Lexoni për gjërat që bejnë sipërmarrësit gjatë kohës që qëndrojnë larg nga zyra:

1. “Në verë, shkoj për peshkim pothuajse çdo fundjavë. Të notoj në oqean me një grup të ngushtë miqsh është aktiviteti im i preferuar. “- Sterling Wilson, Pop! Promos

ritualet-e-fundjaves-se-6-ceo-ve-business-magKompania multimilliona-dollarësh e Wilson erdhi nga dashuria e tij për sportin, kështu që natyrisht bashkë-themeluesi dhe presidenti i Pop! Promos ka kohë për aktivitete atletike. Studimet kanë treguar se aktiviteti fizik ka përfitime të rëndësishme për shëndetin e njeriut si për shembull reduktimin e stresit dhe rritjen e vetëbesimit – një pikë shumë e rëndësishme për sipërmarrësit.

 

2. “Unë gjithmonë, gjithmonë përpiqem të gjej kohë për të mos punuar.” – Daniel Hermann, Paint Nite

ritualet-e-fundjaves-se-6-ceo-ve-business-magPuna e një sipërmarrësi nuk mbaron kurrë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për Hermann, puna e të cilit nuk është orari tipik 9 me 5.

Është e rëndësishme që të merrni kohë të lirë për të pushuar gjatë fundjavës. Gjithashtu këto dy ditë janë një kohë e mirë për të bërë ato detyra të cilat nuk do t’i mbaronit kurrë në zyrë.

 

3. “Unë kaloj kohë me familjen time.” – Bill Wade, Company.com

ritualet-e-fundjaves-se-6-ceo-ve-business-magSi themelues i rrjetit social për bizneset e vogla, orari i Wade është i mbushur plot me angazhime të punës. Megjithatë, sipërmarrësi nuk lejon që e gjithë koha e tij të shpenzohet për punë.

“Unë kam një familje të madhe (unë jam i martuar dhe kam katër fëmijë) dhe ndonjëherë biznesi ka një mënyrë për të ulur kohën që ne shpenzojmë së bashku,” thotë ai. “Pra, fundjavat janë të përkushtuara për të kaluar kohë së bashku.”

4. “Unë gjithmonë hedh një vështrim në oqean.” – Dex Deboree, Los York

ritualet-e-fundjaves-se-6-ceo-ve-business-magAgjensia e Deboree-së për content marketing përfiton nga aktiviteti i tij i preferuar gjatë fundjavës. Hulumtuesit kanë zbuluar se të qenit pranë ujit na bën më të qetë si dhe inkurajon inovacionin.

 

 

 

5. “Kur ka dallgë, unë bëj sërf. Dhe kaloj kohë me fëmijët e mi.” – thotë Seth Epstein, Los York

ritualet-e-fundjaves-se-6-ceo-ve-business-magEpstein, partner i Deboree në biznes, gjithashtu preferon të kalojë fundjavat e tij afër ujit. Edhe pse jo të gjithë kanë qasje në oqean, aktivitetet në natyrë janë një mundësi e madhe për të përfituar nga natyra.

 

 

 

6. “Ha darkë me prindërit dhe vëllezërit çdo të dielë. Më pëlqen të kaloj kohë me tre fëmijët e mi.” – thotë Paul Saunders, eLuxurySupply.com

ritualet-e-fundjaves-se-6-ceo-ve-business-magNdërsa ata mund të duken të dalë nga moda, darkat familjare me të vërtetë janë një mënyrë e mirë për t’u shijuar me familjen. Përderisa ditët e javës janë plot me takime, praktika futbolli dhe netë përkulur mbi një kompjuter, fundjava është koha ideale për t’u ulur dhe për të shpenzuar kohë së bashku.

 

 

Burimi: businessinsider.com 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0