Rimëkëmbje e ekonomisë, import-eksportet arrijnë nivele rekord në Kinë

import-eksportet

Rimëkëmbja ekonomike e Kinës vazhdoi të merrte vrull muajin e kaluar, me eksportet që paraqitën performancën më të mirë në më shumë se një vit dhe importet u rritën me ritmin më të shpejtë që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit.

Të dhënat doganore të publikuara të martën tregojnë se eksportet ishin në përputhje me pritjet e tregut pasi ato u rritën me 9.9 përqind muajin e kaluar nga një vit më parë. Shtatori shënoi muajin e katërt radhazi për rritjen e eksporteve të Kinës, i cili u mbështet nga rihapja e ekonomive globale si dhe kërkesa në rritje për pajisje mjekësore dhe elektronike.

Importet u rritën dhe kapërcyen 13.2 përqind në termat e dollarit muajin e kaluar, duke mundur pritjet e analistëve për një rritje prej 0.3-0.4 përqind. Në gusht, dërgesat përbrenda kontraktuan 2.1 përqind dhe ishin gjithashtu në territor negativ gjatë muajit paraardhës.

Lexoni: Grafiku i çuditshëm i “rritjes” së pagës minimale në Shqipëri

“Eksportet dhe importet e Kinës kanë mposhtur vazhdimisht pritshmëritë e tregut. Tregtia në shtator u përshpejtua nga muaji i kaluar,” tha Wang Dan, kryekonomist në Hang Seng Bank China, për CGTN.

Importet u rritën pjesërisht për shkak të rritjes së blerjeve të ushqimit, duke përfshirë mishin, drithërat dhe farat e sojës, pasi sektori bujqësor i Kinës kishte vuajtur nga përmbytjet dhe kushtet e këqija të motit.

Tregtia e jashtme e Kinës u zgjerua me një total prej 0.7 përqind nga viti në vit në tre tremujorët e parë të vitit 2020, me eksportet në rritje me 1.8 përqind dhe importet në rënie me 0.6 përqind në terma të shprehura në juan, sipas të dhënave zyrtare të doganave.

Statistikat tregojnë se Kina po përshpejton importet nga SH.B.A., të cilat u rritën gati me një të katërtën muajin e kaluar krahasuar me një vit më parë. Kjo lejoi që suficiti tregtar me SH.B.A. të ngushtohej me mbi 3 miliard dollarë në një muaj për të arritur 30.75 miliard dollarë në shtator, por ishte akoma gati 19 përqind nga viti në vit.

Shifrat po shikohen nga afër, pasi Pekini pritet të rrisë ndjeshëm blerjet e mallrave amerikanë në marrëveshjen e tij tregtare me Uashingtonin.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale