Rimëkëmbje e ekonomisë, import-eksportet arrijnë nivele rekord në Kinë

Rimëkëmbje e ekonomisë, import-eksportet arrijnë nivele rekord në Kinë

import-eksportet

Rimëkëmbja ekonomike e Kinës vazhdoi të merrte vrull muajin e kaluar, me eksportet që paraqitën performancën më të mirë në më shumë se një vit dhe importet u rritën me ritmin më të shpejtë që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit.

Të dhënat doganore të publikuara të martën tregojnë se eksportet ishin në përputhje me pritjet e tregut pasi ato u rritën me 9.9 përqind muajin e kaluar nga një vit më parë. Shtatori shënoi muajin e katërt radhazi për rritjen e eksporteve të Kinës, i cili u mbështet nga rihapja e ekonomive globale si dhe kërkesa në rritje për pajisje mjekësore dhe elektronike.

Importet u rritën dhe kapërcyen 13.2 përqind në termat e dollarit muajin e kaluar, duke mundur pritjet e analistëve për një rritje prej 0.3-0.4 përqind. Në gusht, dërgesat përbrenda kontraktuan 2.1 përqind dhe ishin gjithashtu në territor negativ gjatë muajit paraardhës.

Lexoni: Grafiku i çuditshëm i “rritjes” së pagës minimale në Shqipëri

“Eksportet dhe importet e Kinës kanë mposhtur vazhdimisht pritshmëritë e tregut. Tregtia në shtator u përshpejtua nga muaji i kaluar,” tha Wang Dan, kryekonomist në Hang Seng Bank China, për CGTN.

Importet u rritën pjesërisht për shkak të rritjes së blerjeve të ushqimit, duke përfshirë mishin, drithërat dhe farat e sojës, pasi sektori bujqësor i Kinës kishte vuajtur nga përmbytjet dhe kushtet e këqija të motit.

Tregtia e jashtme e Kinës u zgjerua me një total prej 0.7 përqind nga viti në vit në tre tremujorët e parë të vitit 2020, me eksportet në rritje me 1.8 përqind dhe importet në rënie me 0.6 përqind në terma të shprehura në juan, sipas të dhënave zyrtare të doganave.

Statistikat tregojnë se Kina po përshpejton importet nga SH.B.A., të cilat u rritën gati me një të katërtën muajin e kaluar krahasuar me një vit më parë. Kjo lejoi që suficiti tregtar me SH.B.A. të ngushtohej me mbi 3 miliard dollarë në një muaj për të arritur 30.75 miliard dollarë në shtator, por ishte akoma gati 19 përqind nga viti në vit.

Shifrat po shikohen nga afër, pasi Pekini pritet të rrisë ndjeshëm blerjet e mallrave amerikanë në marrëveshjen e tij tregtare me Uashingtonin.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0