Revolucioni i Internetit në Sri Lanka: Starlink i Elon Musk Merr... - Business Magazine Albania

Revolucioni i Internetit në Sri Lanka: Starlink i Elon Musk Merr…

Parlamenti i Sri Lankës miratoi të martën amendamentet e një ligji prej dekadash për të lejuar Starlink të Elon Musk, njësia satelitore e SpaceX, të ngrejë operacione në vendin ishullor të Azisë Jugore. Ky ndryshim ligjor, i cili u bë për herë të parë në 28 vjet, kaloi pa votim dhe u konfirmua nga zyra e parlamentit përmes një deklarate.

Ligji i ri i telekomunikacionit sjell tri lloje të reja licencash që do të lejojnë Starlink të hyjë në tregun e telekomunikacionit të Sri Lankës si një ofrues shërbimi i licencuar. Ky hap është ende në pritje të miratimit nga rregullatori i telekomit, siç u theksua nga ministri i teknologjisë, Kanaka Herath, gjatë prezantimit të projektligjit në parlament.

Ligji fillestar nuk përmbante rregullore që lejonin ofruesit e shërbimeve të internetit satelitore të operonin në vend, duke krijuar kështu një pengesë për zhvillimin teknologjik. Herath nënvizoi se kjo mundësi nuk është ekskluzive për Starlink, por është e hapur për çdo kompani tjetër që dëshiron të investojë në Sri Lanka.

“Plani ynë është të rrisim sektorin e IT në një industri prej 15 miliardë dollarësh deri në vitin 2030. Kështu që është e rëndësishme që të tërheqim kompanitë ndërkombëtare për të ofruar internet, veçanërisht në zonat rurale,” tha Herath, duke theksuar rëndësinë e këtij ndryshimi për zhvillimin ekonomik të vendit.

Starlink iu afrua Sri Lankës në mars me një propozim për të ngritur operacione, dhe miratimi paraprak për këtë projekt u dha në qershor, pas një ndjekje të shpejtë të procesit. Starlink do të duhet të paguajë një tarifë për licencën, por detajet e kësaj tarife nuk janë bërë ende publike.

Ky hap konsiderohet një përparim i madh për Sri Lankën, duke hapur rrugën për përmirësimin e infrastrukturës së internetit dhe ofrimin e shërbimeve më të mira për qytetarët, veçanërisht në zonat më të largëta dhe më të vështira për t’u arritur. Prania e Starlink në vend pritet të sjellë ndryshime pozitive në sektorin e telekomunikacionit dhe të nxisë investime të mëtejshme ndërkombëtare.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0