Rekrutuesit e teknologjisë zbulojnë sekretet për punësimin e talenteve - Business Magazine Albania

Rekrutuesit e teknologjisë zbulojnë sekretet për punësimin e talenteve

punësimin e talenteve

Kompensimi që tejkalon standardin e industrisë është vetëm një element.

Ndërsa presionet e Dorëheqjes së Madhe dhe mungesa e krahut të punës ka implikime të gjera për biznesin pothuajse në çdo industri, është edhe më keq për kompanitë që kërkojnë të punësojnë punëtorë teknologjik shumë të aftë.

Përpara pandemisë, ishte e vështirë të plotësoheshin role të specializuara në teknologji. Tani, është pothuajse e pamundur. Gati 50% e rekrutuesve të teknologjisë aktualisht po luftojnë për të plotësuar vendet e punës, sepse nuk mund të gjejnë mjaftueshëm kandidatë të kualifikuar, sipas një sondazhi të fundit të punësimit të kryer nga platforma e analizës së talenteve teknike CoderPad dhe platforma e trajnimit CodinGame. Kjo ka bërë që pagat e teknologjisë të rriten mesatarisht me 7% vetëm midis 2020 dhe 2021, sipas një raporti nga platforma e rekrutimit të teknologjisë Dice.

Për arsye se aftësitë e IA dhe machine learning janë kaq të specializuara, saqë kompanitë e kanë të vështirë të gjejnë mjaftueshëm kandidatë të kualifikuar për të plotësuar rolet që i kërkojnë dhe rekrutimi i inxhinierëve dhe zhvilluesve të tjerë ende paraqet një sfidë, pasi bizneset përballen me një mungesë të përgjithshme të punonjësve të teknologjisë. “Më shumë rekrutues po punësojnë për zhvillues, dhe ata rekrutues po punësojnë më shumë zhvillues se kurrë,” thotë Amanda Richardson, CEO e CoderPad.

Për më tepër, kërkesa për role teknologjike pritet vetëm të rritet. Tregu i softuerit të inteligjencës artificiale mund të dyfishohet në madhësi gjatë tre viteve të ardhshme, sipas të dhënave nga Statista. Kjo do të thotë që kompanitë duhet të ndërtojnë ekipet e tyre.

Me poshtë, disa ekspertë të rekrutimit në fushën e teknologjisë ndajnë sekretet e tyre tregtare.

Lexoni: Tanimë inteligjenca artificiale mund të identifikojë pacientët me rrezik të lartë për atak kardiak nëpërmjet skanimeve të syrit

Jepuni kandidatëve fuqinë për të zgjedhur

Është tregu i punonjësve, ndaj pse të mos i lini ata të bëjnë intervistimin? Kjo është zgjidhja e propozuar nga kompania Talent Service e sapo lançuar në San Francisko. Kur një rekrutues i kontakton një kandidati për një punë, kandidati mund t’i dërgojë rekrutuesit një pyetësor, duke i bërë pyetje rreth rolit dhe kompanisë, përmes platformës së Talent Service. Nëse kandidatët ia dërgojnë pyetësorin rekrutuesve të shumtë, atëherë Talent Service përdor një algoritëm për të renditur mundësitë që u janë paraqitur, bazuar në preferencat dhe të dhënat e kandidatit. Rekrutuesit nuk duhet domosdoshmërisht të presin që kandidatët t’u dërgojnë atyre një pyetësor. Punëdhënësit mund të krijojnë një profil në platformë për të fituar akses në një rrjet kandidatësh që mund të jenë të përshtatshëm për rolet e tyre.

Thjeshtoni procesin tuaj të intervistës

Kur gjen një kandidat që të pëlqen, shpejtësia është thelbësore, thotë Richardson. Prezantoni kompaninë tuaj dhe shpjegoni se çfarë do të sjellë roli për të cilin po punësoni. Më pas, Richardson rekomandon që kandidatëve t’u dërgohet një test i drejtpërdrejtë i aftësive, në vend të një interviste teknike, që në fund të fundit mund të funksionojë më shumë si një mjet për kuriozitetin dhe më pak si një kontroll aktual i aftësisë. Testet e aftësive mund të ndihmojnë gjithashtu në punësimin e menaxherëve të plotësojnë rolet në mënyrë më të barabartë, pa pasur nevojë të gjykojnë një kandidat bazuar në një letër motivuese ose një rezyme, thotë Richardson.

Idealisht, i gjithë procesi i rekrutimit nuk duhet të zgjasë më shumë se gjashtë deri në 10 ditë pune, thotë Giovanni Lotti, zv-president i kompanisë Tractable. “Ne duhet të jemi shumë linearë dhe shumë të thjeshtë,” thotë ai. Procesi i intervistës së Tractable ka vetëm tre faza: një ekran fillestar, një intervistë dhe një vlerësim përfundimtar.

Përforconi përfitimet tuaja

Për të rekrutuar punëtorë shumë të aftë të teknologjisë, ju duhet të ofroni një paketë kompensimi konkurruese, dhe kjo shpesh përfshin kapitalin. Por të gjitha ofertat e kapitalit nuk bëhen në mënyrë të barabartë, thotë Evan Coopersmith, nënkryetar ekzekutiv i kompanisë së softuerëve personalë me bazë në Los Anxhelos AE Studio. Së fundmi, AE Studio filloi t’u ofrojë punonjësve dhe kandidatëve kapital jo vetëm në vetë kompaninë, por edhe në klientët e biznesit dhe projektet e saj të brendshme. Duke i lejuar punonjësit që të diversifikojnë kapitalin e tyre, ata kanë një shans më të madh për të përfituar prej tij. Përfitimet gjithashtu duhet të plotësojnë ose tejkalojnë standardet e industrisë.

Adoptimi i zgjeruar i punës në distancë gjatë pandemisë e ka bërë shumë më të lehtë tërheqjen e talenteve të teknologjisë, thotë Sergiu Matei, themeluesi i platformës së punësimit me bazë në Londër, Index, e cila ndihmon kompanitë në mbarë botën të rekrutojnë talentet e teknologjisë. “Nëse zgjeroni kërkimin tuaj jashtë një sërë kodesh postare, mund të gjeni talent të madh me më pak konkurrencë,” thotë ai. Platforma e Index ndihmon me këtë kërkim duke përfshirë një test të gjuhës angleze dhe vlerësimin e aftësive në procesin e rekrutimit. Punësimi i punonjësve në vende ndërkombëtare me kosto më të ulët jetese sesa qendrat e teknologjisë si Silicon Valley dhe New York City mund t’i bëjë gjithashtu paketat e kompensimit të kompanive më të vogla më tërheqëse.

Shikoni brenda kompanisë

“Nuk mund të përfundoni një program në statistikat ose shkencën e të dhënave dhe të thoni se jeni gati për 20 vitet e ardhshme,” thotë Vijay Raghavan, nënkryetar ekzekutiv dhe CTO i kompanisë analitike Alpharetta, me bazë në Gjeorgji. “Edhe nëse jeni një teknolog i sapokrijuar IA, do t’ju duhet të aftësoheni pa marrë parasysh çfarë.” Për këtë arsye ai thotë se kompanitë që kërkojnë të plotësojnë punët e IA mund të gjejnë sukses duke parë punëtorët që tashmë kanë.

Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të kesh një person në një rol menaxherial, i cili ka një njohuri të fortë për IA, i cili mund të përcaktojë nevojat për përmirësimin e aftësive me përparimin e teknologjisë dhe që mund të punojë me burimet njerëzore për të gjetur punëtorë ekzistues që mund të jenë të interesuar për mundësitë e ngritjes së aftësive. Në Tractable, rreth tetë punonjës nga 100 kanë bërë lëvizje midis ekipeve të teknologjisë vitin e kaluar, thotë Lotti.

Lexoni: Si do të zhvillohet inteligjenca artificiale në 2022-shin?

Trego rezultate reale

Shumë punonjës të teknologjisë janë më të tërhequr nga kompanitë më të vogla, edhe nëse ato ofrojnë më pak kompensim ose përfitime sesa korporatat më të mëdha. Por kompania juaj duhet të ketë një qëllim bindës për të cilin punëtorët do të ndihen të emocionuar.

“Qëllimi ka rëndësi,” thotë Mahe Bayireddi, CEO dhe bashkëthemelues i kompanisë së softuerëve të burimeve njerëzore të fuqizuara nga IA, Phenom. “Nëse jeni duke përdorur IA vetëm që të rriten dollarët e reklamave tuaja, kjo nuk është një arsye bindëse që dikush të dëshirojë të punojë në kompaninë tuaj.” Ajo që bizneset duhet të bëjnë është t’u ofrojnë kandidatëve një kuptim të qartë se çfarë ndikimi do të ketë puna e tyre dhe pse do të jetë kuptimplotë. Kjo do të thotë të jesh i gatshëm të tregosh të dhëna, produkte përfundimtare dhe pika të tjera provuese të rëndësisë së një teknologu për një kompani.

Kur jeni duke konkurruar me korporata shumë më të mëdha, ndikimi është thelbësor. “Ne përpiqemi t’u ofrojmë njerëzve mundësinë për të punuar në një kompani që ka një mision në të cilin ata mund të besojnë,” shton Coopersmith. “Kjo është diçka që shumë njerëz që zhvillojnë teknologjinë për të jetuar mendojnë fort.”

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0