Raporti: Sa shqiptarë përdorin internet 4G? - Business Magazine Albania

Raporti: Sa shqiptarë përdorin internet 4G?


Ditën e djeshme Open Signal publikoi raportin me titull “Gjendja e LTE-së” për 2016-tën dhe ndryshe nga raportet e tjera këtë herë Shqipëria është pjesë e saj.

Kur kanë kaluar 15 muaj nga lançimi i shërbimeve 4G në verën e vitit të kaluar, Shqipëria është në listën e 78 vendeve të cilat Open Signal i ka përzgjedhur për rrjetin më të mirë dhe më të qëndrueshëm LTE.

Të dhënat e raportit të fundit vinë nga informacionet e grumbulluara përgjatë tre mujorit të tretë, 1 Korrik – 30 Shtator dhe për herë të parë Shqipëria është pjesë e tij.

Raporti citon se Koreja e Jugut është lider në disponueshmërinë e shërbimeve 4G për shpejtësi por titullin e merr Singapori. Globalisht vetëm 17.4 % e njerëz kanë qasje në rrjete 4G, andaj nëse ju keni atëherë jeni shumë me fat.

Shqipëria zë vendin e 46 nga 78 shtete kur bëhet fjalë mbulim me shërbime 4G me një normë penetrimi prej 61.43% të popullsisë, e cila është një vlerë mjaft e lartë vetëm një vit nga lançimi, duke lënë pas shtete si Britania, Italia, Franca, Turqia, Brazili madje edhe vendin fqinj Greqinë.

Sipas OpenSignal dhe të dhënat e grumbulluara nga aplikacioni i tyre Android dhe iOS, Shqipëria ka një shpejtësi mesatare të 4G-së 20.26 Mbps, duke u renditur përsëri në vendin e 46-të.

Këtë listë e kryeson Singapori me 45.86 Mbps, ndjekur nga Koreja e Jugut me 45.77 Mbps dhe çuditërisht vendin e tretë e zë Hungaria me 40.61 Mbps.

Në rang kombëtar, Vodafone kryeson me shpejtësinë më të lartë mesatare të shkarkimi prej 20.2 Mbps ndjekur nga Albtelecom me 19.8 Mbps dhe Telekom Albania shumë larg dy kryesuesve me 9 Mbps.

Edhe pse Kosova nuk është pjesë e raportit të LTE-së, OpenSingal shfaq detaje mjaft interesante. Është operatori Vala me shpejtësi mesatare shkarkimi 33.1 Mbps që udhëheq ndjekur nga IPKO me 23.1 Mbps.

Burimi: pcworld.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0