Raporti: Sa shqiptarë përdorin internet 4G?


Ditën e djeshme Open Signal publikoi raportin me titull “Gjendja e LTE-së” për 2016-tën dhe ndryshe nga raportet e tjera këtë herë Shqipëria është pjesë e saj.

Kur kanë kaluar 15 muaj nga lançimi i shërbimeve 4G në verën e vitit të kaluar, Shqipëria është në listën e 78 vendeve të cilat Open Signal i ka përzgjedhur për rrjetin më të mirë dhe më të qëndrueshëm LTE.

Të dhënat e raportit të fundit vinë nga informacionet e grumbulluara përgjatë tre mujorit të tretë, 1 Korrik – 30 Shtator dhe për herë të parë Shqipëria është pjesë e tij.

Raporti citon se Koreja e Jugut është lider në disponueshmërinë e shërbimeve 4G për shpejtësi por titullin e merr Singapori. Globalisht vetëm 17.4 % e njerëz kanë qasje në rrjete 4G, andaj nëse ju keni atëherë jeni shumë me fat.

Shqipëria zë vendin e 46 nga 78 shtete kur bëhet fjalë mbulim me shërbime 4G me një normë penetrimi prej 61.43% të popullsisë, e cila është një vlerë mjaft e lartë vetëm një vit nga lançimi, duke lënë pas shtete si Britania, Italia, Franca, Turqia, Brazili madje edhe vendin fqinj Greqinë.

Sipas OpenSignal dhe të dhënat e grumbulluara nga aplikacioni i tyre Android dhe iOS, Shqipëria ka një shpejtësi mesatare të 4G-së 20.26 Mbps, duke u renditur përsëri në vendin e 46-të.

Këtë listë e kryeson Singapori me 45.86 Mbps, ndjekur nga Koreja e Jugut me 45.77 Mbps dhe çuditërisht vendin e tretë e zë Hungaria me 40.61 Mbps.

Në rang kombëtar, Vodafone kryeson me shpejtësinë më të lartë mesatare të shkarkimi prej 20.2 Mbps ndjekur nga Albtelecom me 19.8 Mbps dhe Telekom Albania shumë larg dy kryesuesve me 9 Mbps.

Edhe pse Kosova nuk është pjesë e raportit të LTE-së, OpenSingal shfaq detaje mjaft interesante. Është operatori Vala me shpejtësi mesatare shkarkimi 33.1 Mbps që udhëheq ndjekur nga IPKO me 23.1 Mbps.

Burimi: pcworld.al

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale