Rama: Brenda Majit hapje e plotë e Shqipërisë - Business Magazine Albania

Rama: Brenda Majit hapje e plotë e Shqipërisë

Rama

Një dritë jeshile vjen për ekonominë nga shifrat e tkurrura të infektimit me Covid dhe planet e  qeverisë. Kryeminsitri Edi Rama ka pohuar gjatë fjalës së tij në Kuvend se brenda këtij muaji vendi do të hapet tërësisht duke përfshirë edhe turizmin.

Ai tha në fjalën e tij në Kuvend se, “Brenda Majit Shqipëria do të jetë e hapur tërësisht. Kufijtë e Shqipërisë do të jenë hapur dhe ne do të përgatitemi për sezonin turistik”. Duke ironizuar me shembjen e teatrit, ai tha se, “Do të hapemi, por jo si tek teatri, ku papritur u turr si sheshi tek përsheshi”.

Lexo: Nga e hëna hapje më e madhe e aktiviteteve. Nuk ka transport publik dhe sport në ambientet e mbyllura

Në fakt kuptimi i masave shtrënguese ra që me tubimet para teatrit, ndërsa prej javësh janë shtuar kërkesat për hapje të plotë të aktiviteteve. Sipërmarrës dhe ekonomistë kanë kërkuar që të mos ketë shtrëngime, në mënyrë që aktiviteti të rikthehet sa më shpejt në gjendjen e tij normale.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0