Nvidia mund Microsoft për t'u bërë kompania më e vlefshme në botë! - Business Magazine Albania

Nvidia mund Microsoft për t’u bërë kompania më e vlefshme në botë!

Nvidia

Prodhuesi i çipave Nvidia u bë kompania më e vlefshme në botë pasi çmimi i aksionit të saj u ngjit në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave të martën. Tani vlen 3.34 trilion dollarë (2.63 trilionë paund), me çmimin që është pothuajse dyfishuar që nga fillimi i këtij viti.

Aksioni e përfundoi ditën e tregtimit me afro 136 dollarë, me një rritje prej 3.5%, duke e bërë atë më të vlefshëm se gjigandi i tjerë i teknologjisë Microsoft. Ai e kaloi Apple në fillim të këtij muaji. Rritja e jashtëzakonshme e kompanisë kaliforniane është nxitur nga dominimi i saj në atë që analistët e quajnë “ari ose nafta e re në sektorin e teknologjisë” – çipat e nevojshëm për inteligjencën artificiale (AI).

Duke folur në një ngjarje në Kopenhagë, Chris Penrose, kreu global i zhvillimit të biznesit për telekomit në Nvidia, parashikoi rritje të mëtejshme në sektor.

“Udhëtimi gjenerues i inteligjencës artificiale po transformon me të vërtetë bizneset dhe telekomit në mbarë botën. Ne jemi vetëm në fillim”, tha ai.

Analistët Wedbush Securities ranë dakord.

“Ne besojmë se gjatë vitit të ardhshëm gara për vlerën e tregut prej 4 trilion dollarësh në teknologji do të jetë e para dhe në qendër mes Nvidia, Apple dhe Microsoft”, thuhet në një shënim në fillim të kësaj jave.

Megjithatë, komentues të tjerë kanë vënë në dyshim nëse do të ketë përfitime të mëdha në të ardhmen, duke pasur parasysh konkurrencën në rritje me të cilën përballet Nvidia. Konkurrenca midis zhvilluesve të AI është e ashpër. Microsoft, pronari i Google, Alphabet, Meta dhe Apple janë vetëm disa nga peshat e rënda të teknologjisë që luftojnë për të krijuar një produkt të mundshëm në botë.

Firma gjithashtu përfitoi ndjeshëm nga një nxitim për të minuar Bitcoin në vitin 2020, i cili pa një rritje të mprehtë në shitjet e kartave të saj grafike. Rritja dhe ngritja e gjigantit të teknologjisë është pasqyruar nga profili gjithnjë e më i lartë i shefit të tij, Jensen Huang. Bosi i Meta, Mark Zuckerberg,  e quajti inxhinierin elektrik 61-vjeçar – i njohur për xhaketën e tij të firmës prej lëkure – “Taylor Swift i teknologjisë” për statusin e personazhit të famshëm që ka arritur.

Ai është bërë i njohur pjesërisht falë popullaritetit të tij në vendlindjen e tij Tajvan, ku fansat e trajtojnë atë si një yll rock, duke pozuar për foto dhe madje duke i kërkuar të nënshkruajë pjesët e trupit.

Nga kjo konkurrencë përfiton edhe Nvidia, e cila duke zhvilluar teknologjinë e saj të AI, dominon shumicën dërrmuese të tregut të çipave të AI. Shifrat e shitjeve dhe fitimit të Nvidia kanë tejkaluar shumë pritje të analistëve në vitet e fundit. Në maj, pasi grupi i saj i fundit i rezultateve financiare u publikuan, analisti i teknologjisë Quilter Cheviot, Ben Barringer tha se kompania kishte “kaluar edhe një herë një pengesë shumë të lartë”.

“Kërkesa nuk po tregon asnjë shenjë të fikjes,” shtoi ai.

Megjithatë, një pakicë është më e kujdesshme. Në shkurt, analisti i kredisë Barclays Sandeep Gupta argumentoi se pjesa e madhe e tregut të Nvidia do të ishte e vështirë të ruhej duke pasur parasysh numrin në rritje të rivalëve dhe vuri në dyshim se si klientët e Nvidia do të fitonin para nga softueri i AI.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0