Qualcomm dhe Samsung po bashkëpunojnë në teknologjinë e procesit 10nm për proçesorin më të fundit për celularë Snapdragon 835


Vendimi për të përdorur procesin e prerjes të Samsung në procesorët e gjeneratës së ardhshme premium thekson përkushtimin e vazhdueshëm të Qualcomm Technologies për të qenë lider i teknologjisë në platforma të lëvizshme.

“Ne jemi të lumtur të vijojmë punën së bashku me Samsung në zhvillimin e produkteve që kryesojnë industrinë e celularëve,” tha Keith Kressin, zëvendës-president i lartë i menaxhimit të produktit në Qualcomm Technologies. Inc. “Duke përdorur këtë nyje të re në procesin 10nm, pritet që të lejohet procesori ynë Snapdragon 835 i nivelit premium që të ofrojë efikasitet më të madh të energjisë dhe të rrisë performancën duke na lejuar edhe ne të shtojmë aftësi të reja të cilat mund të përmirësojnë përvojën e përdoruesve të pajisjeve celularë të së nesërmes.”

Në Tetor, Samsung deklaroi se ata janë të parët në industri që kanë hyrë në prodhimin në masë të teknologjisë 10nm FinFET. Në krahasim me paraardhësit e tij FinFET 14nm, teknologjia e Samsung 10nm lejon një rritje deri në 30% në zonën e efiçencës duke patur 27% performancë më të lartë ose deri në 40% konsumim më të ulët të energjisë. Duke përdorur 10nm FinFET, procesori Snapdragon 835 do të ofrojë një gjurmë më të vogël çipi, duke i dhënë OEMs më shumë hapësirë të përdorshme brenda produkteve të ardhshme, për të mbështetur bateri të mëdha ose dizajne më të holla. Përmirësimi i procesit, i kombinuar me një dizajn më të avancuar të çipit, pritet të sjellë përmirësime të rëndësishme në jetën e baterisë.

“Ne jemi të kënaqur që kemi mundësinë për të punuar ngushtë me Qualcomm Technologies në prodhimin e Snapdragon 835 duke përdorur teknologjinë tonë 10nm FinFET”, tha Jong Shik Yoon, zëvendës presidenti ekzekutiv i Grupit të Biznesit në Samsung Electronics. “Ky bashkëpunim është një arritje e rëndësishme për biznesin tonë sepse ajo nënkupton besimin në teknologjinë udhëheqëse të çipëve të Samsung.”

Snapdragon 835 është aktualisht në prodhim dhe pritet të shpërndahet në pajisjet komerciale në gjysmën e parë të vitit 2017. Snapdragon 835 ndjek procesorin Snapdragon 820/21, i cili ka mbi 200 dizajne në zhvillim.

Rreth Samsung Electronics Co, Ltd

Samsung Electronics Co, Ltd frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me ide dhe teknologji transformuese. Kompania po ripërcakton botën e TV-ve, telefonëve inteligjentë, pajisjeve që vishen, tabletëve, kamerave, pajisjeve dixhitale, printerave, pajisjeve mjekësore, sistemeve të rrjetit dhe zgjidhjeve për gjysëmpërçues dhe LED. Për të rejat më të fundit, ju lutem vizitoni redaksinë e lajmeve të Samsung në news.samsung.com.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0