Qeveria shqiptare dhe BERZH nënshkruajnë marrëveshjen për kreditimin e bujqësisë


Qeveria shqiptare dhe Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) nënshkruan të hënën në Tiranë, marrëveshjen për një program inovativ që synon rritjen e kreditimit në sektorin bujqësor, në mbështetje të sipërmarrësve vendas, përmes garancisë së shtetit dhe BERZH-it.

Marrëveshja u nënshkrua nga Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Edmond Panariti, ministri i Financave, Shkëlqim Cani, dhe Christoph Denk, Drejtori i BERZH-it në Shqipëri.

Ceremonia zyrtare e nënshkrimit u zhvillua në Ministrinë e Bujqësisë, ku ishte i pranishëm edhe Henry Russell, Drejtor për Institucionet Financiare për Ballkanin Perëndimor, Bjellorusinë, Moldavinë dhe Ukrainën.

Në përfundim të nënshkrimit të marrëveshjes, ministri Panariti u shpreh se “marrëveshja konkretizon një nga politikat më të rëndësishme që ka ndërmarrë qeveria për rritjen e kreditimit në sektorin e bujqësisë, për ta shndërruar bujqësinë në lokomotivë të zhvillimit të ekonomisë shqiptare.

/ATSH/

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0